Image
Ethan Hawke

Biopic z Tomaszem Kotem w roli głównej nie jest jedynym, który odkryje przed nami w najbliższym czasie nowe fakty z życia Nicoli Tesli. Już niedługo w kinach oraz na VOD zadebiutuje film biograficzny z Ethanem Hawkiem.

Postać genialnego serbskiego wynalazcy od dekad fascynuje twórców kina. W ,,Wojnie o prąd” z Benedictem Cumberbatchem jako Edisonem, w Teslę wcielił się Nicholas Hoult, doceniany ostatnio za występ w serialu ,,Wielka”. Z kolei w pamiętnym ,,Prestiżu”, rolę Tesli odegrał David Bowie. Kolejnym w kolejce do roli jest nie kto inny, jak Tomasz Kot, któremu, podobnie jak Joannie Kulig, spektakularny występ w ,,Zimnej wojnie” otworzył drzwi do międzynarodowych ról. Wyprzedzi go jednak Ethan Hawke, który wystąpił w filmie ,,Tesla” w reżyserii Michaela Almereydy.

,,Tesli” zdecydowanie nie można nazwać typowym biopiciem. Już w zwiastunie można zauważyć, że Almereyda w swoim filmie, który znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu Sundance, bawi się konwencją i testuje nieszablonowe rozwiązania inscenizacyjne. Osią filmu jest konflikt między Teslą a Edisonem, jego głównym konkurentem, który kwestionuje praktyczność i bezpieczeństwo wynalazku, jakim jest silnik prądu przemiennego. W Thomasa Edisona wcielił się Kyle McLachlan.

Recenzje z Sundance nie pozostawiają wątpliwości, że biopic jest raczej niestandardowy. Spotkał się z mieszanym przyjęciem, jednak doceniono, że z niewielkiego budżetu twórcy zdołali uczynić atut, w charakterystyczny sposób konstruując scenografię. Łamanie czwartej ściany, współczesny soundtrack (Tears for Fears i inne smaczki) - wszystko przemawia za tym, że ,,Teslę” warto obejrzeć, choćby w kategorii eksperymentu.

O ,,Nikoli” - filmie biograficznym, w którym w rolę Tesli wcieli się Tomasz Kot - wciąż wiemy natomiast niewiele. Potwierdzono, że scenariusz Ananda Tuckera skupi się na ostatnim wielkim eksperymencie Tesli, który ówcześnie uznano za porażkę - dziś jest jednak uznawany za jeden z największych sukcesów naukowca. Skupi się na wewnętrznych zmaganiach Tesli, który zaryzykował wszystko by spełnić swoje naukowe ambicje.

,,Tesla” pojawi się w serwisach VOD już 21 sierpnia.

Magdalena Narewska