Image
Nabarvené ptáče, Vaclav Marhoul

Powieść Jerzego Kosińskiego, „Malowany ptak” w końcu doczekała się ekranizacji. O projekcie było już słychać w 2010 roku, kiedy to czeski reżyser Vaclav Marhoul wykupił prawa do filmu. W końcu możemy podziwiać mroczny, surowy zwiastun. Premiera filmu już wkrótce!

„Malowany ptak” – jedna z najważniejszych powieści Kosińskiego, a pewnie równie istotna dla literatury XX wieku, opowiada o losach kilkuletniego żydowskiego chłopca. Powieść toczy się podczas pierwszych tygodni II wojny światowej. Znajdujemy się w niewielkiej wiosce na kresach wschodnich. Bohater ściąga na siebie szereg prześladowań młodych chłopców. Torturowany i wykorzystywany, tuła się po okolicznych miasteczkach i tajemniczych lasach, gdzie jest świadkiem kolejnych zbrodni. Ostatecznie zło, z którym się stale spotyka, staje się również jego udziałem.

Reżyser filmu, Vaclav Marhoul, podkreślał, że głównym i najważniejszym tematem „Malowanego ptaka” jest odwieczny problem odmienności. Książka, która ukazuje również brutalne zachowania Polaków podczas II wojny światowej, swego czasu była okrzyknięta „antypolską”. Może dlatego, przez tak długi czas, „Malowany ptak” nie mógł się doczekać ekranizacji w Polsce.

Surowe, czarno-białe zdjęcia, których autorem jest Vladimir Smutny, przypominają nieco te z genialnej „Białej wstążki” (2009, reż. Michael Haneke) autorstwa Christiana Bergera. Zresztą, można się spodziewać więcej konotacji pomiędzy „Malowanym ptakiem”, a filmem Hanekego. W obsadzie filmu Marhoula zobaczymy Harvey Keitel („Pulp Fiction”), Stellana Skarsgarda („Dziewczyna z tatuażem”) oraz Lecha Dyblika („Wołyń”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”).

Premiera „Malowanego ptaka” odbędzie się 2 września, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film znajduje się w konkursie głównym. W Polsce premiera filmu już jesienią.

Julia Smoleń

Picture author
Nabarvené ptáče, Vaclav Marhoul