Image
Inni Ludzie

Laureatka nagrody literackiej Nike („Paw królowej”, 2006) nawiązała swój romans z kinem na długo przed ekranizacją „Innych ludzi”, którzy okazali się sensacją ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Teraz pełnometrażowy debiut Aleksandry Terpińskiej staje w szranki w naszym Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi”. Z tej okazji tropimy pozostałe ślady pozostawione przez Dorotę Masłowską na taśmie filmowej.

#„Wojna polsko-ruska” (2009)

Mocne wejście literatki do świata kina - i to od razu w dwóch rolach: autorki materiałów do scenariusza oraz aktorki. Pisarka zagrała u Xawerego Żuławskiego własne alter ego - Dorotę Masłowską. Niezapomnianą kreację Silnego stworzył w ekranizacji „pierwszej polskiej powieści dresiarskiej” Borys Szyc, którego do tej roli wybrała sama pisarka. Zdjęcia do filmu realizowano między innymi w jej rodzinnym mieście: Wejherowie. „Wojna polsko-ruska” do dziś uchodzi za jeden z najbardziej oryginalnych tytuł w polskiej kinematografii - „Inni ludzie” wydają się dotrzymywać jej kroku.

#„Toys” (2011)

W dokumencie Andrzeja Wolskiego o tym, czym bawiliśmy się w czasach PRL-u oraz czy i jak wpłynęło to na miejsce, w którym dziś jesteśmy, Dorota Masłowska wystąpiła we własnej osobie. „Myśmy cierpieli na jakiś absolutny, po prostu brak rzeczy i (...) w momencie, w którym nie ma przemysłu, który produkowałby rzeczy dla dzieci, dzieci zbierają jakieś opiłki i niedobitki świata dorosłych. (...) Z tego wszystkiego można, przy użyciu wyobraźni, wytworzyć alternatywny świat” - opowiada przed kamerą pisarka. Czy z pokłosiem tego doświadczenia mamy do czynienia w książkach Masłowskiej? Wydaje się, że tak. Szkło, papiery, kamienie czy ziemniaki, które wymienia w kategorii owych „opiłków”, zamieniła przecież na materię języka i nadal tworzy „coś z niczego”. Wyjątkowość jej pisarstwa polega wszak na tym, jak brawurowo i pomysłowo jest w stanie operować słowem, programowo dominującym fabułę - i, nomen omen, „przy użyciu wyobraźni”.

#„Między nami dobrze jest” (2014)

Filmowa adaptacja spektaklu w reżyserii Grzegorza Jarzyny, wystawianego w TR Warszawa na podstawie sztuki Masłowskiej. Groteskowe dialogi, cytaty z popkultury, narodowe stereotypy - znajdziemy tu wszystkie znaki firmowe autorki „Pawia królowej”. Scena TR Warszawa lubuje się zresztą w dramatach Masłowskiej: na deskach tego teatru bowiem grasowali później „Inni ludzie”, a obecnie w repertuarze króluje „Bowie w Warszawie”. W „Między nami dobrze jest” wystąpili: Danuta Szaflarska, Aleksandra Popławska, Maria Maj, Adam Woronowicz, Magdalena Kuta, Katarzyna Warnke, Agnieszka Podsiadlik, Roma Gąsiorowska i Rafał Maćkowiak.

#„Hardkor Disko” (2014)

Dorota Masłowska, w chwilach wolnych od pisania książek i felietonów, zajmuje się między innymi także muzyką. Swoje nie mniej oryginalne niż powieści kompozycje tworzy pod pseudonimem Mister D. Jej debiutancki album „Społeczeństwo jest niemiłe” ukazał się w 2014 roku, a największą karierę zrobił singiel „Chleb”. W sławnym teledysku do tego utworu u boku Masłowskiej wystąpiła Anja Rubik. Co to wszystko ma wspólnego z niezwykłym filmowym debiutem Krzysztofa Skoniecznego? Reżyser jest także współtwórcą zupełnie nieszablonowych videoklipów do wspomnianego „Chleba” oraz piosenki „Hajs”, promującej „Hardkor Disko” właśnie. Na tle ciągle zmieniających się kadrów, stylizowanych na domową grafikę komputerową z lat 90., które przeplatane są ujęciami z filmu, tańczy sama Masłowska. Występuje tu w roli uczennicy, a jednocześnie dziewczyny gangstera - ze zderzenia tych dwóch figur wyłaniają się pastiszowe wersy, jak choćby: „Przejedźmy się na Gran Canarię - tylko pamiętaj, że jutro mam na ósmą matmę!”. Utwór ironicznie koresponduje z przedstawioną w „Hardkor Disko” historią Marcina i Oli, których spotkanie przyniesie skutki nieoczekiwane dla nich obojga.

#„Powietrze pachniało słono” (2019)

Animowana etiuda Joanny Szlembarskiej, dla której kanwą stała się książka Masłowskiej pod prowokacyjnym tytułem - „Kochanie, zabiłam nasze koty”. Akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnych Stanach Zjednoczonych, a konkretniej w mieście wzorowanym na Nowym Jorku. Język utworu skonstruowany jest tak, aby sprawiał wrażenie tekstu przepuszczonego przez narzędzie Google Tłumacz. Głosu w animacji użyczyła Justyna Wasilewska („Serce miłości”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”).

#„Pisarze. Serial na krótko” (2019)

I to dosłownie „na krótko” - na projekt liczący dwa sezony składają się bowiem kilkuminutowe odcinki, z których każdy opowiada osobną historię. Utrzymane w tonie komediowym opowieści zostały napisane przez znakomitych polskich pisarzy, między innymi: Jakuba Żulczyka, Manuelę Gretkowską, Sylwię Chutnik, Ignacego Karpowicza, Michała Witkowskiego i Ziemowita Szczerka. W 14. odcinku pierwszego sezonu Dorota Masłowska przeniosła widzów do Grecji, gdzie pijana fanka z Polski przerywa znanemu aktorowi chwile wakacyjnego relaksu. W rolach głównych wystąpili Magdalena Cielecka i Maciej Stuhr.

 

Monika Żelazko