Image
Zima w ogniu

Netflix, w związku z trwającą w Ukrainie wojną, udostępnił film dokumentalny o determinacji i sile Ukrainy podczas wydarzeń wokół Euromajdanu. Aktualnie jest on dostępny za darmo na YouTubie.

Film opowiada o wydarzeniach w Ukrainie na przełomie 2013 i 2014 roku. W związku z eurosceptyczną postawą oraz działaniami ówczesnego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, w Ukrainie odbyły się liczne protesty. Dokument pod tytułem Zima w ogniu został wyreżyserowany przez Jewgienija Afiniejewkiego. Film skupia się na wydarzeniach podczas Euromajdanu.

Kiedy w 2013 roku ówczesny prezydent Ukrainy odrzucił umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską, naród ukraiński zdecydował się wyjść na ulice, by pokazać swój przeciw wobec władzy. W grudniu 2013 roku, na placu Niepodległości w Kijowie zebrało się aż 800 000 protestujących. Janukowycz, w lutym 2014 roku zdecydował się brutalnie powstrzymywać protestujących, co poskutkowało śmiercią wielu z nich.

Działania mieszkańców Ukrainy doprowadziły do przedterminowych wyborów. Jednak następstwem wydarzeń w 2013 i 2014 roku było rozognienie prorosyjskich ruchów na Krymie, co doprowadziło do aneksji Krymu przez Rosję.

Zima w ogniu dokumentuje wydarzenia podczas Euromajdanu. Na ten moment film udostępniony przez Netflixa na YouTubie obejrzało już 530 tysięcy osób. Film miał swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji w 2015 roku. Był również nominowany do Oscara.

 

Julia Smoleń