Image
willem dafoe

„LOVOTIC” to album stworzony przez koncepcyjną trupę artystyczną Soundwalk Collective. Będzie opowiadał m.in. o futurystycznej relacji cielesnej między ludźmi a robotami. Wśród nazwisk przykuwa duet Charlotte Gainsbourrg i Willem Dafoe.

Charlotte Gainsbourrg i Willem Dafoe spotkali się już na planach filmów „Nimfomanka” oraz „Antychryst” Larsa von Triera. Teraz na potrzeby projektu Soundwalk Collective spotkali się ponownie, by zabrać głos w kwestii badania przyszłości seksu — w szczególności seksu między ludźmi a robotami.

Soundwalk Collective to eksperymentalny kolektyw dźwiękowy założony przez Stephana Crasneansckiego w Nowym Jorku w 2000 roku. W 2008 roku dołączyła do niego Simone Merli Obecnie zapraszają do współpracy coraz to nowych artystów. Ich podejście do kompozycji łączy antropologię, etnografię, narrację nieliniową, psychogeografię, obserwację natury oraz poszukiwania zapisu i syntezy. Materiał źródłowy ich prac jest zawsze powiązany z konkretnymi miejscami, naturalnymi lub sztucznymi i wymaga długich okresów podróży śledczych i pracy w terenie – jak czytamy na stronie Soundwalk Collective.

Osobami związanymi z ich projektami byli m.in.: Patti Smith, Mulatu Astatke, Nan Goldin i Jean-Luc Godard. Kolektyw napisał także oryginalne partytury dla choreografki tańca współczesnego Sashy Waltz. Przez lata występowali na żywo w trakcie wielu festiwali a także mieli wystawy indywidualne (m.in. w Rubin Museum of Art w Nowym Jorku, District Six Museum w Kapsztadzie oraz na nowojorskim Times Square, gdzie w kwietniu 2016 roku zamontowali instalację audiowizualną).

Zainspirowany stosunkowo nową dziedziną badań, która ma na celu zbadanie i rozwinięcie możliwości relacji seksualnych i emocjonalnych — a nawet miłości — między ludźmi a robotami, „LOVOTIC” bada impulsy, idee i potrzeby leżące u podstaw tego zjawiska. Projekt wkracza w przyszłość, w której seks, intymność i pożądanie są przeformułowane dzięki połączeniu ludzi, robotyki i sztucznej inteligencji – czytamy w opisie projektu „LOVOTIC”.

Premiera albumu już 1 kwietnia.

Kinga Majchrzak

źródło: Stereogum.com, Soundwalkcollective.com