Image
Charles Chaplin Productions

Nie będzie to pierwszy film o Charliem Chaplinie. Wyjątkowość zapewnia mu nazwisko reżyserki - wnuczki kreatora postaci Trampa. To pierwszy raz, gdy familia Chaplin angażuje się w stworzenie jego biografii.

Carmen Chaplin do tej pory poświęcała się aktorstwu, grając w większości role drugoplanowe. Jako reżyser, na koncie ma zaledwie kilka filmów krótkometrażowych. Producenci nie mieli jednak wątpliwości, że to właśnie ona powinna zająć się reżyserią filmu dokumentalnego, skupiającego się na często pomijanych elementach biografii Charliego Chaplina, które ukształtowały jego najważniejsze sceniczne kreacje.

,,Był bardzo świadomy swojego romskiego dziedzictwa. Powiedział mojemu ojcu i jego rodzeństwu, że mają romskie korzenie. To było coś, z czego był dumny, ale także fakt często pomijany." - mówiła wnuczka w rozmowie z Variety podczas trwającego festiwalu w San Sebastian. Romskie pochodzenie ma być filarem filmu, odkrywającego mniej znaną stronę niezapomnianego komika. To na inspiracjach czerpanych z wędrownej kultury miała w głównej mierze osadzać się legendarna postać Trampa.

Biorąc pod uwagę nazwiska innych twórców zaangażowanych w projekt, łatwo przewidzieć formę, jaką przybierze ,,Charlie Chaplin, a Man of the World". Scenariuszem zajmie się bowiem Amaia Remírez, współautorka konceptu dokumentu ,,Jeszcze dzień z życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente. Przypomnijmy, że oryginalna forma dokumentu, osadzona na fuzji materiałów filmowych z animacją, została doceniona przez jury European Film Award, które przyznało mu nagrodę dla najlepszego filmu animowanego. De la Fuente również włączy się w proces powstawania ,,Charlie Chaplin, a man of the World", odpowiadając za jego produkcję.

Dokument, odkrywający mniej znane fakty z życia Chaplina, przybierze podobną formułę, na którą mają składać się fragmenty animowane, wywiady, materiały archiwalne i współczesne, portretujące życie dzisiejszych Romów. Carmen Chaplin, która uważa aspekt pochodzenia dziadka za kluczowy dla jego twórczości, podkreśla, że korzenie wyraźnie unaoczniają się w jego aktorstwie i filmach, będąc dostrzegalnymi na pierwszy rzut oka przez znajomych Romów. ,,Rozpoznają [jego pochodzenie - przyp.red.] w humorze, sposobie opowiadania historii, tragikomedii w jego filmach i muzyce" - mówiła w rozmowie z Variety.

źródło: Variety

Magdalena Narewska

Picture author
Charles Chaplin Productions