Image
fot. kadr z filmu

Już po raz kolejny w ramach pokazu specjalnego, pod patronatem Grzegorza Hajdarowicza- konsula honorowego Federacyjnej Republiki Brazylii w Małopolsce i na Śląsku, widzowie Mastercard OFF CAMERA mogli obejrzeć 10 najlepszych filmów z festiwalu FINC w Baia Formosa, dwa krótkie metraże z konkursu „Curtas Potiguares” oraz pełnometrażowy film „Little Secret”.

Festiwal FINK to najmniejszy festiwal na świecie. Jest to festiwal na klifie. Duży, duży ekran, jesteśmy tam dwa popołudnia. I tam, w małej wiosce rybackiej (…) robimy pokazy oraz konkurs krótkich metraży. To są jednominutowe filmy fabularne. Idea dlaczego są takie krótkie to stworzenie inspiracji dla Brazylijczyków, których nie stać na zebranie pieniędzy na produkcję. Chodziło o to żeby byli w stanie zrobić film, choćby przy użyciu smartphone’a i opowiedzieć swoją historię. - powiedział Grzegorz Hajdarowicz przed rozpoczęciem pokazu. 

W spotkaniu wziął udział również zdobywca pierwszej nagrody na Festiwalu FINK za film „Teacher Elisa”- Luiz Henrique Gehlen: Mój film jest o kobiecie, której marzeniem jest zostać nauczycielką, ale ponieważ jest kobietą to nigdy nie miała możliwości żeby studiować. Brazylia to  wciąż kraj pełen seksizmu. W końcu jednak jej się udało. To film o mojej mamie. 

Na koniec odbył się pokaz filmu „Little secret” w reżyserii Davida Schurmanna, który opowiada historię dwóch rodzin, połączonych za sprawą 12-letniej Kat. Cztery kobiety, z których każda przeżywa własną tragedię - czy to niemożność pogodzenia się z wyborami syna, czy też bezsilność wobec choroby córki i trudna decyzja ojca, który musi podjąć decyzję wbrew sobie, dla dobra swojego dziecka. Żeglowanie jest tu nie tylko częścią fabuły, to także metafora dążenia do znalezienia bezpieczeństwa w porcie, choćby na drugim końcu świata. Inspiracją do jego stworzenia, była historia rodziny reżysera. 

Kinga Majchrzak