Image
Parasite

Bong Joon-ho zapowiedział na początku 2020 roku, że jest zbyt zmęczony po kampanii oscarowej „Parasite”, aby rozpocząć nowy projekt, ale jednak nie przeszkodziło mu to w napisaniu kolejnego scenariusza.

 

Teraz, kiedy w końcu mam czas, próbuję wrócić do tego, ale jestem tak wyczerpany psychicznie i fizycznie. Jestem tylko skorupą człowieka. - powiedział Bong Joon-ho w rozmowie z marca 2019 roku, która została opublikowana w The Atlantic. Wydawało się wtedy, że reżyser zrobi sobie dłuższą przerwę, ale jednak wrócił do pisania.

 

W rozmowie za kulisami oscarowej gali w 2020 roku powiedział, że zaczął pisać dwa projekty, jeszcze zanim udał się do Cannes z „Parasite”. Reżyser dodał: Nadal nad nimi pracuję, nic się nie zmieniło dzięki tym nagrodom. Jeden z filmów jest po koreańsku, a drugi po angielsku. Szczegóły tych projektów nie zostały jeszcze ujawnione, chociaż Bong powiedział Variety w zeszłym roku, że każdy scenariusz jest porównywalny z „Parasite” i jego filmem „Matka” z 2009 roku: Przygotowuję dwa różne projekty. (…) Oba projekty nie są dużymi filmami. Są porównywalne do „Parasite” lub „Matki”. Koreański film rozgrywa się w Seulu i zawiera unikalne elementy horroru i akcji. Trudno jest określić gatunek moich filmów. Projekt angielski to dramat oparty na prawdziwym wydarzeniu, które miało miejsce w 2016 roku.

 

Wydaje się, że jesteśmy już całkiem blisko, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o kolejnych projektach twórcy filmu „Parasite”, który w ubiegłym roku rozbił oscarowy bank, zgarniając aż 4 statuetki i pisząc tym samym historię. Podczas 90-minutowej rozmowy z Rianem Johnsonem na temat podcastu „The Director’s Cut” reżyser Bong Joon-ho potwierdził, że skończył pisać scenariusz do jednego z tych dwóch kolejnych projektów. Reżyser spędził rok 2020 na pisaniu obu scenariuszy jednocześnie, mówiąc Johnsonowi: Mam wrażenie, że podzieliłem mój mózg na pół: na lewo i na prawo, pisząc te dwa scenariusze. Ale skończyłem w zeszłym tygodniu.

 

Bong Joon-ho pracuje również nad serialową adaptacją „Parasite” dla HBO, którą wyprodukuje wraz z Adamem McKayem. Wciąż jesteśmy na bardzo wczesnym etapie - powiedział Bong. Niedawno spotkałem się z Adamem McKayem i odbyłem zabawną rozmowę. Wydaje się, że zaczynamy budować kolejne rzeczy… W tej chwili wciąż rozmawiamy o strukturze narracji.

Kinga Majchrzak

źródło: IndieWire.com, Variety.com