Image
fot. kadr z filmu

Najnowszy obraz Sally Potter, nominowanej do Złotego Niedźwiedzia za kameralną psychodramę „Party” (2017), opowiadający o ekstremalnie burzliwym dniu z życia rozchwianego emocjonalnie Leo (Javier Bardem) i jego córki Molly (Elle Fanning), która, bezwarunkowo kochając ojca, próbuje ocalić go przed majakami jego rozgorączkowanego umysłu, należy do najbardziej wyczekiwanych produkcji kolejnych miesięcy. Producenci postanowili jeszcze bardziej rozbudzić apetyty widzek i widzów – w sieci pojawił się bowiem pierwszy oficjalny kadr z filmu.

Udostępnione, bardzo intymne i subtelne, zdjęcie jest poruszającą ilustracją więzi między głównymi bohaterami filmu. Molly i Leo wyglądają przez okno nowojorskiej taksówki. Siedzą blisko siebie; ona czule głaszcze jego dłoń, która delikatnie dotyka jej ramienia. Wszystko wskazuje na to, że ta scena poprzedza moment, w którym mężczyzna, wychodząc z samochodu, upadnie i niebezpiecznie zrani się głowę. W połowie stycznia w sieci pojawiło się bowiem krótkie fotostory z tego samego miejsca, odsłaniające kulisy nowojorskiego planu zdjęciowego (drugą część kręcono w Hiszpanii) – reporterom udało się zrobić zdjęcia, na których widać, jak przestraszona Molly próbuje pomóc, rannemu i wyraźnie zagubionemu tacie.

Chociaż w opublikowanym kadrze widać jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Nowego Jorku – Most Brookliński, możemy spodziewać się, że Potter zabierze nas na wycieczkę po mniej znanych, może nawet obskurnych, zakamarkach Brooklynu i Manhattanu. Film spaja bowiem motyw rzeczywistej podróży po mieście, która przeradza się w halucynacyjną wędrówkę po paralelnych życiach Leo. Pierwsze i najsłodsze z nich bohater wiedzie w Meksyku z Doloros, ukochaną z dzieciństwa (Salma Hayek), drugie w Nowym Jorku, gdzie jest perkusistą u boku odnoszącego większe sukcesy kochanka (Chris Rock), w trzecim natomiast staje się samotnikiem na odległej greckiej wyspie.

Wygląda na to, że Bardem, który najprawdopodobniej dołączy do gwiazdorskiej obsady „Diuny” w reżyserii Denisa Villeneuve'a, będzie miał okazję do wykreowania kolnego w swojej imponującej karierze zapadającego w pamięć protagonisty. W najbliższym czasie w polskich kinach hiszpańskiego aktora zobaczymy natomiast w dramacie Asghara Farhadiego „Wszyscy wiedzą”, gdzie pojawia się na pierwszym planie u boku Penélope Cruz (premierę zaplanowano na 15 marca).

Alicja Muller