Image
123

Stephen King chyba nigdy nie znudzi się kinu. „Carrie” (1976), „Lśnienie” (1980), „Skazani na Shawshank” (1994), „Zielona mila” (1999), „To” (2017)… Lista filmów nakręconych na podstawie jego dzieł jest imponująco długa. Ta obejmująca seriale liczy, co prawda, znacznie mniej tytułów, ale za to już wkrótce zasili ją zupełnie nowy. A zagra w nim laureat Oscara („Pianista, 2002)!

Projekt, którego scenariusz oparto na motywach opowiadania „Dola Jerusalem”, wchodzącego w skład tomu „Nocna zmiana” (1977), ma liczyć dziesięć odcinków. Czas akcji opowieści to połowa XIX wieku. Adrien Brody wcieli się w główną postać kapitana Charlesa Boone, który po śmierci żony sprowadza się wraz z dziećmi do rodowej posiadłości w miasteczku Maine. Wkrótce zacznie odkrywać mroczne sekrety z przeszłości własnej rodziny i będzie musiał stoczyć pojedynek z niewyobrażalnym złem. Michael Wright, prezes stacji Epix, dla której powstaje serial, zapowiada, że będzie on „intensywnym, absolutnie przerażającym przetworzeniem gotyckiego horroru”. Fani Kinga mogą zatem zacierać ręce!

Dla Adriena Brody’ego to już trzeci raz, kiedy pokaże się na małym ekranie. W ostatnich latach amerykański aktor zaliczył (nieco zbyt) ikoniczny występ w znakomitej produkcji stacji BBC „Peaky Blinders” (2013-). W czwartym sezonie sagi o gangsterskiej familii z Birmingham pojawił się jako Luca Changretta - Włoch, który przybył do Anglii, by w odwecie za krzywdy wyrządzone śródziemnomorskiej mafii, zniszczyć klan Shelbych. W 2014 roku z kolei Brody’emu przyszło wcielić się w słynnego iluzjonistę, Harry’ego Houdiniego w miniserialu biograficznym.

Zdjęcia do produkcji na postawie „Doli Jersualem” ruszą w maju tego roku w Nowej Szkocji. Premiera na kanale Epix także w 2020.

Monika Żelazko