Image
Krzysztof Komeda

27 kwietnia 2021 roku mija 90 lat od narodzin Krzysztofa Komedy - jednego z najwybitniejszych jazzmanów i twórców muzyki filmowej. Pracował z największymi, jego muzyka znana jest na całym świecie. Stworzyłby z pewnością jeszcze więcej wspaniałych utworów, gdyby nie jego przedwczesna śmierć. 

 

Krzysztof Komeda (a właściwie Krzysztof Trzciński) urodził się 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. Lekcje gry na fortepianie pobierał od najmłodszych lat. I choć zawodowo był laryngologiem, muzyka towarzyszyła mu przez całą ścieżkę edukacji. 

 

Współpracował z pierwszym powojennym zespołem jazzowym „Melomani”, w którym grali: Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski i Witold Kujawski. Tym, co najbardziej Komedę fascynowało, był modern jazz. Stworzył wiele standardów jazzowych, a także wywarł istotny wpływ na kształtowanie się tzw. polskiej szkoły jazzu. Stworzył zespół „Sekstet Komedy”, w którym oprócz niego samego występowali także Jan „Ptaszyn” Wróblewski na saksofonie oraz Jerzy Milian na wibrafonie. Zespół przyniósł sobie rozgłos występując na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie. 

 

Szerokiej publiczności dał się poznać dzięki stworzonej przez siebie muzyce filmowej. Doceniona została w szczególności współpraca z Romanem Polańskim, u którego zadebiutował tworząc muzykę do filmu „Dwaj ludzie z szafą”, a potem tworząc muzykę także między innymi do „Noża w wodzie” i do „Dziecka Rosemary”. Za tę ostatnią ścieżkę dźwiękową Komeda dostał nominację do Złotego Globa, a „Kołysankę” nucił cały świat. Stworzył także niezapomnianą muzykę do filmu „Prawo i pięść” w reżyserii Edwarda Skórzewskiego i Jerzego Hoffmana, „Niewinnych czarodziejów” Andrzeja Wajdy, czy „Do widzenia, do jutra…” Janusza Morgensterna. W tych dwóch ostatnich pojawił się na ekranie także osobiście – w „…czarodziejach” jako członek zespołu jazzowego, a w „Do widzenia…” jako pianista w klubie. W sumie stworzył muzykę do kilkudziesięciu filmów. Ostatnimi filmami nad którymi pracował były „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego i „The Riot” Buzza Kulika. W grudniu 1968 roku uległ wypadkowi w Stanach Zjednoczonych. Do Polski wrócił w kwietniu 1969 roku, gdzie zmarł krótko potem. 

 

Od 1995 roku w Słupsku odbywa się festiwal jazzowy "Komeda Jazz Festiwal", który powstał z inicjatywy Leszka Kułakowskiego. W jego ramach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy. W 2018 roku ukazała się biografia Komedy, napisana przez Magdalenę Grzebałkowską i zatytułowana „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

 

Kinga Majchrzak 

Picture author
mat. promocyjne via jazzarium.pl