Film Lilliah Halla to jeden z filmów startujących w Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” na festiwalu Mastercard OFF CAMERA, pokazujący prawdziwą girl power.
Główna bohaterka filmu, Sofia, to wschodząca gwiazda siatkówki. Ma zaledwie siedemnaście lat, ale już została dostrzeżona jako wspaniała siatkarka i jest bardzo bliska otrzymania wyjazdowego stypendium. Jej szanse zostają niestety całkowicie stracone, gdy Sofia odkrywa, że jest w ciąży. Dziewczyna chce dokonać aborcji, jednak ta jest fw Brazylii nielegalna. W Internecie znajduje kontakt do kliniki, która rzekomo mogłaby jej pomóc. Na miejscu okazuje się, że to oszustwo, gdyż miejsce prowadzone jest przez „obrońców nienarodzonego życia” blisko związanych z kościołem. Chociaż dziewczyna szybko stamtąd ucieka, krótka wizyta w klinice przyczyni się do społecznego ostracyzmu i pokrzyżuje plany Sofii. Bohaterka nie jest jednak sama – cała drużyna siatkarska stoi za nią murem. Chociaż poza Sofią dziewczyny nie najlepiej radzą sobie na boisku, są zdeterminowane, żeby wygrać mistrzostwa i przeznaczyć wygraną na opłacenie zabiegu przyjaciółki.
System wsparcia Sofii to silna, zgrana drużyna, pokazująca środkowy palec patriarchalnej heteronormie. Młode siatkarki są głośne, queerowe i przebojowe. Podnoszą ciężary na siłowni, a w szatni wyginają się do latynoskich bitów. Nie dadzą zastraszyć swojej siostry. Graffiti na murze koło domu Sofii, na którym kościelni wandale napisali, że „Karą za grzech jest śmierć” zamalowują nazwą tabletki wspomagającej usunięcie ciąży, a gdy komisja sportowa każe usunąć z boiska osobę ciężarną, dosłownie stają murem i bronią Sofii własnymi ciałami. Partnerka dziewczyny obiecuje zostać z nią, nawet jeśli oznacza to „zostanie ojcem jej dziecka”.
Chociaż na pierwszym planie są w tym filmie relacje między kobietami, poruszający jest także dyskretny wątek relacji Sofii z ojcem. Jedyny żyjący rodzic jest bardzo dumny z córki, ale gdy ta przyznaje, że jest w ciąży, reaguje gniewem, nie współczuciem. Do rozumu przemawia mu sąsiadka nazywana przez siatkarki „ciocią”. Kobieta mówi mu, że ma tylko jedno wyjście: pomóc córce. Od tej pory ojciec wstawia się za Sofią i robi co w jego mocy, żeby dziewczyna mogła wrócić do swojego życia.
Wzruszający dramat Lilliah Halla to potencjalna historia jednej z młodych kobiet żyjących w kraju, gdzie aborcja nie jest legalna, mimo tego, że (jak przyznaje jedna z lekarek w filmie) dużo bardziej ryzykowne jest donoszenie ciąży niż jej przerwanie. Halla z wrażliwością opowiada o napięciu, które ma teraz miejsce w krajach takich jak Brazylia. Z jednej strony mieszkają tam młodzi ludzie przekraczający granice wyznaczone przez patriarchalną heteronormę, a z drugiej panuje tam prawo nienadążające za zmianami. Część społeczeństwa zrobi wszystko, żeby status quo nie zostało naruszone – nawet za cenę czyjegoś życia.
„Power Alley” w reżyserii Lilliah Halla do obejrzenia w ramach Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi” 17. Festiwalu Mastercard OFF CAMERA 2024:
- 2/05/2024 20:30 – Aula Akademii Sztuk Pięknych, pokaz Q&A – Mastercard Special Screening
Hanna Gęba