Image
la_miff

Blaski i cienie dorastania to temat, który bierze pod lupę kino niezależne. Ostro rozprawia się z przekonaniami i normami kulturowymi wokół dzieciństwa, zwłaszcza tymi dotyczącymi jego rzekomej naiwności i niewinności. Wiek niewinności - specjalna tegoroczna sekcja tematyczna Mastercard OFF CAMERA - koncentruje się na przemianach w modelach i sposobach opowiadania o dzieciństwie. Filmy odkrywają przed widzami jego mroczne, mniej oczywiste i nienormatywne oblicze. Ekranowe dzieci bywają tajemnicze, nieodgadnione, a nawet brutalne. Ważne, że to do nich należy ostatnie słowo i to z ich perspektywy prezentowane są ekranowe wydarzenia. Filmowcy wsłuchują się w pragnienia i potrzeby dzieci, których tak bardzo, wbrew pozorom, boi się dorosły świat. Wolą to, niż na siłę je dyscyplinować, trenować i wychowywać, stojąc na straży domniemanej niewinności.

„Murina” - film nagrodzony Złotą Kamerą podczas ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – to debiut chorwackiej, mieszkającej w USA reżyserki i współautorki scenariusza – Antonety Alamat Kusijanović. Życie Juliji (elektryzująca Gracija Filipovic) pozornie wydaje się rajem. Mieszka na jednej z chorwackich wysp, pływając w morzu i opalając na miejscowych plażach. Razem z matką zmaga się jednak z despotycznym ojcem. Kiedy pewnego dnia w ich życiu pojawia się dawno niewidziany przystojnym przyjaciel rodziny, Julija zaczyna się buntować. Współprodukowana przez Martina Scorsese „Murina”, z pięknymi zdjęciami Héléne Louvart (stałej współpracowniczki Claire Denis i Wima Wendersa), pokazuje nie tylko transformację centralnej postaci z dziewczyny w kobietę, ale odsłania siłę szowinistycznie ukształtowanych płciowych norm, z których reżyserka próbuje wyemancypować swoją bohaterkę.

Akcja filmu Freda Bailifa - szwajcarskiego reżysera, scenarzysty, ale tez byłego pracownika socjalnego - rozgrywa się w Genewie w domu pomocy społecznej dla tzw. „trudnej młodzieży”. Nastolatki tworzą nie tyle zgraną paczkę, ale rodzaj patchworkowej, nowoczesnej rodziny. Widzowie poznają historie nastoletnich postaci. Przemoc seksualna, molestowanie i trudne relacje rodzinne są tutaj na porządku dziennym. Reżyser pokazuje nie tylko blaski i cienie dorastania, ale jego uwikłanie w klasowe, rasowe i ekonomiczne zależności. Film „La Mif” zdobył główną nagrodę w sekcji Generation 14plus na ubiegłorocznym Berlinale.

„Petite Solange” w reżyserii Axelle Ropert wnikliwie i empatycznie pokazuje dylematy i zmienne stany emocjonalne trzynastolatki, która dopiero odkrywa siebie i świat naokoło. Jej rodzice, choć początkowo wyglądają na idealne małżeństwo, zaczynają się coraz bardziej kłócić i oddalać od siebie. Choć uparta i rezolutna Solange stara się jak może, żeby pozostali parą, nad jej pogodną do tej pory rzeczywistością nieubłaganie cieniem kładzie się widmo rozwodu i wynikających z niego wielkich zmian. Reżyserka przyjmuje punkt widzenia młodej bohaterki i roztacza przed widzami skomplikowaną i często dość mroczną panoramę uczuć i afektów, jakie towarzyszą dziewczynie w przełomowym momencie dorastania.

„Wiek niewinności” to nowość w programie Mastercard OFF CAMERA.

Sekcja została przygotowana we współpracy z zainicjowaną przez Anję Rubik kampanią społeczną SEXEDPL.

Do zobaczenia w Krakowie podczas Mastercard OFF CAMERA od 29.04 do 08.05.2022. 

Więcej informacji o programie i nowościach można znaleźć na naszej stronie www.offcamera.pl oraz w mediach społecznościowych:

FACEBOOKINSTAGRAMtwitter