Image
Atlantyda

Inwazja Rosji na Ukrainę pozwoliła na uświadomienie, jak niewiele wiemy o kulturze Ukrainy: kinematografii, literaturze czy teatrze. Nadrabiając zaległości, z pewnością nie można pominąć poniższych produkcji. Większość z nich jest dostępna na polskich serwisach VOD.

WEJŚCIE PRZEZ BALKON (reż. Roman Blazhan, VOD.PL)

Wejście przez balkon jest krótkometrażowym dokumentem skupiającym się na architekturze Ukrainy. Dokładniej na pewnym popularnym fenomenie, a mianowicie – prowizorycznych balkonach. W czasach komunizmu jednym ze sposobów na rozbudowanie swojej życiowej przestrzeni było wykonywanie dobudówek. Reżyser jeździł z kamerą po Ukrainie, dokumentując architekturę bloków, opowiadając tym samym o mieszkających w nich ludziach.

CZARNOBYL (reż. Johan Renck, HBO GO)

Serial produkcji HBO opowiada o jednej z największych tragedii w historii Ukrainy, a mianowicie o awarii elektrowni jądrowej w 1986 roku. Serial przedstawia skutki katastrofy jądrowej, ale przede wszystkim opowiada o manipulacji, politycznych potyczkach i micie budowanym wokół dawnego ZSRR.

DONBAS (reż. Siergiej Łoźnica, VOD.MDAG.PL)

Podstawą filmu Siergieja Łoźnicy są amatorskie filmy ze wschodniej granicy Ukrainy, a sam film opowiada o wojnie hybrydowej w Donbasie. Łoźnica podkreślał swoje zafascynowanie tym, jak groteska, może się łączyć z tragedią. To kolejny film, który w błyskotliwy i uważny sposób obserwuje i interpretuje ukraińską oraz rosyjską rzeczywistość.

PLEMIĘ (reż. Mirosław Słaboszpycki, MOJEKINO.PL)

Film Słaboszpyckiego opowiada o nauce w szkole dla głuchych. Niesłyszący Sergij – główny bohater – przenosi się do internatu, w którym będzie musiał odnaleźć swoje miejsce w skomplikowanej hierarchii narzucanej przez organizację zwaną Plemienem. Jest to szkolna sieć uwikłana w działalność przestępczą oraz w prostytucję. Główny bohater szybko wdroży się w szkolne reguły, by ostatecznie, coraz bardziej się w nich zatracać…

ATLANTYDA (reż. Walentyn Wasjanowycz, HBO GO, CANAL+)

Film nagrodzony w Wenecji został okrzyknięty najważniejszym współczesnym filmem ukraińskim. To dystopijny dramat, który opowiada o wydarzeniach w 2025, w którym to wojna w Donbasie kończy się zwycięstwem Ukrainy. Reżyser poszukuje nadziei, sposobów na powrót do człowieczeństwa.

 

Julia Smoleń