Image
Serialcon

Za nami ostatnie tegoroczne wydarzenia podczas Player SerialConu 2022. Dziś podczas paneli dyskusyjnych spotykaliśmy się w bardzo zróżnicowanym towarzystwie - prelegenci przyjechali na Festiwal Off Camera m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Reinventing genres

Czy producent zawsze wie, czego szuka? Jaką moc ma scenarzysta przy tworzeniu filmu? Przykładem serialu, którego nikt nie szukał, a który przyszedł i zawładnął sercami widowni jest „Fleabag” - i teraz producenci oczekują od scenarzystów pomysłu na kolejny taki „Fleabag”. Daniel Audritt mówi, że pisząc scenariusz nie szuka czegoś oryginalnego, bo przecież wszystko, co mogło zostać wymyślone i napisane, już zostało; chodzi jednak o to, żeby widz mógł identyfikować się z postaciami i aby treść tego świata przekazywała jakąś uniwersalną prawdę. Fabuła przede wszystkim powinna być autentyczna. Zresztą obecnie panuje taki ogromny przesyt nowych produkcji, że widzowie chcą wracać do tego, co już dobrze znają, do bohaterów, którzy są im bliscy. Ten natłok sprawia również, że z niektórych historii i pomysłów trzeba rezygnować, bo w tym samym czasie podobny koncept albo tytuł wydają inne platformy streamingowe i takie zbiegi okoliczności często działają na niekorzyść obu produkcji.

Historie na granicy

Rozpoczynamy od dyskusji o „Kawie z kardamonem”, czyli polsko-ukraińskiej koprodukcji serialowej, przy której współpracowały Anna Cieślak i Olena Lavrenyuk. Obecnie - jak mówi Anna - większość ich kolegów z planu chwyciła za broń i w tej chwili walczy o wolność Ukrainy. Jeden z nich - rekwizytor - już nie żyje. Zdjęcia zdążyły skończyć się tuż przed wybuchem wojny. Innym projektem, nad którym pracuje Olena jest „My Young Prince”, czyli międzynarodowa koprodukcja, która opowiada o dojrzewaniu chłopaka z trudnego środowiska. Ze względu na obecną sytuację nie ma możliwości dokończenia realizacji filmu - reżyser obecnie jest w Ukrainie, ale ekipa wciąż zastanawia się, w jaki sposób to rozwiązać i ukończyć projekt. Prelegentki zgodnie mówią, że należy jednak nadal starać się i pielęgnować koprodukcje polsko-ukraińskie, aby wtedy, gdy sytuacja polityczna się uspokoi, móc powrócić do współpracy. Widzowie, pamiętajcie o „Kawie z kardamonem” - twórczynie zachęcają Was do oglądania!

Dziesiątki prelegentów i gości, kilkanaście godzin wartościowych dyskusji i stale zapełniony słuchaczami Plac Szczepański - tak właśnie zapamiętamy Player SerialCon 2022! Dziękujemy Wam za udział i zapraszamy na kolejne wydarzenia w przyszłych latach - z całą pewnością będzie nie mniej atrakcji niż w tym roku. Przypominamy, że panele SerialConu są transmitowane na żywo na Facebooku i zapisywane. Jeśli przegapiliście któryś z paneli, macie szansę jeszcze to nadrobić!

www.facebook.com/serialcon

 

Karolina Potrzebska

fot. Filip Radwański