Image
Serialcon

Za nami przedostatni już dzień Player SerialCon! Plac Szczepański znów wypełnił się fanami serialowych opowieści. Mówiliśmy m.in. o bohaterkach kobiecych, przemianie aktora w reżysera i o tych polskich serialach, które najliczniej przyciągają widzów.

Kiedy aktor staje się reżyserem

Jak przebiega proces przemiany aktora w reżysera? Rola reżysera niesie ze sobą ogrom odpowiedzialności, szczególnie gdy przychodzi do podejmowania małych i większych decyzji. Gdy aktor staje się reżyserem, zmienia się też jego podejście do gry - nagle nie chodzi o „przeżywanie”, ale stricte o to, jak dany aktor wygląda w kamerze. Reżyseria filmowa znacznie różni się także od tej serialowej i ze względu na wykonywaną pracę i na odbiór widzów, który w przypadku seriali jest natychmiastowy. Maciej Stuhr obecnie jest w trakcie współreżyserowania serialu „Szadź”, w którym gra główną rolę, jednak jak zdradził - prace nad serialem się przesunęły z powodu jego kontuzji. Z kolei marzeniem Piotra Domalewskiego jest… wyreżyserowanie serialu o piratach na Wiśle w XVII wieku. Nie możemy się doczekać obu projektów!

Polskie hity serialowe

Czym jest sukces serialu? Jak go zdefiniować? Dążenie do stworzenia czegoś, co ma być tylko odbiciem innego popularnego serialu, często kończy się fiaskiem. Serial może być formatem, czyli może czerpać scenariuszowo z czegoś, co zostało już gdzieś wypracowane, ale musi zawierać cząstkę tego, co jest lokalne, oryginalne, nowe, aby mieć w sobie jakąś wartość. Polacy kochają seriale kryminalne, które od razu angażują widza i wciągają go w świat fabuły - z tego powodu również tak popularne w ostatnim czasie są adaptacje serialowe książek Remigiusza Mroza. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej ambitnych polskich produkcji, które dbają o pogłębianie psychologii bohaterów i tworzenie wiarygodnego świata przedstawionego. A widzowie doceniają te starania producentów i wiernie te produkcje oglądają. Doskonałym przykładem jest „Behawiorysta”, w którym główne role grają Robert Więckiewicz i Krystian Pesta - serial dostępny jest na Player.pl.

Era kobiet - czy to się ogląda?

Jak to się stało, że nagle ekrany zdominowały kobiece bohaterki? Dlaczego kobiece i męskie role są postrzegane w zupełnie innych kategoriach? Silne, odważne, zmieniające rzeczywistość dookoła siebie - to cechy tych kobiet, których historie opowiada ostatnio z wielką pasją kino i seriale. Zapewne jest to pewna odpowiedź na potrzeby naszych czasów. Potrzebujemy widzieć na ekranach przedstawicielki młodego pokolenia, które kształtują patrzenie widzów i widzek.

Jeszcze dziś wieczorem w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się przedpremiera dwóch odcinków nowego serialu Playera, czyli „Powrót” - wśród gości między innymi Matylda Giegżno, Zuzanna Mikołajczyk i Wojciech Mecwaldowski. A już jutro zapraszamy Was na ostatni dzień SerialConu, podczas którego czeka nas rozmowa „na granicy”, czyli o serialowej koprodukcji polsko-ukraińskiej oraz panel anglojęzyczny o redefiniowaniu gatunków. Do zobaczenia na Placu Szczepańskim o 13.00!

Panele SerialConu są transmitowane na żywo na facebooku. Jeśli przegapiliście któryś z paneli, macie szansę jeszcze to nadrobić!

https://www.facebook.com/serialcon

 

Karolina Potrzebska

fot. Agnieszka Machacz