Image
Pokaz specjalny Wesele

2 maja odbył się uroczysty seans filmu „Wesele” w reż. Andrzeja Wajdy w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha. Swoją obecnością pokaz uświetniła Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona Andrzeja Wajdy, która wielokrotnie współpracowała z nim przy jego filmach, projektując kostiumy i podejmując role aktorskie m.in. przy „Weselu”, „Człowieku z marmuru” i „Pannach z Wilka”. Projekcja została zorganizowana z okazji nadania nazwy głównej nagrody Festiwalu Mastercard OFF CAMERA – Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy.

„To byłoby bardzo ważne dla Andrzeja, ta nagroda. To bardzo ważne, bo dzieje się w jego Krakowie. A Wesele to dla mnie bardzo ważny film, bo pierwszy, do którego Pan Wajda zaprosił mnie do współpracy i do którego projektowałam kostiumy. Dlatego wybaczcie mi Państwo wszystkie błędy” - z uśmiechem na ustach zapowiedziała film Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

„Ten dzisiejszy pokaz jest spontaniczny i tak samo spontaniczny był wybór Andrzeja Wajdy jako tego, którego imieniem będzie nazwana Krakowska Nagroda Filmowa. Dziś zobaczymy Wesele, a już teraz mogę zapowiedzieć, że w kolejnych latach festiwalu będziemy mieli cały cykl poświęcony twórczości Andrzeja Wajdy” - ogłosiła Magdalena Sroka, dyrektorka kreatywna Festiwalu.

Wręczenie Krakowskiej Nagrody Filmowej Andrzeja Wajdy odbędzie się już 7 maja podczas gali Mastercard Off Camera.

 

Karolina Potrzebska

fot. Filip Radwański