Image
Najgorszy Człowiek Na Świecie

Ta intrygująca sekcja, którą znów gościmy w naszym programie, powstała we współpracy z prestiżowym Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen. Wyświetlimy wyjątkowe filmy nakręcone w ostatnich latach, dzięki czemu widzowie będą mieli okazję przekonać się, jakie tendencje i problemy są obecnie żywo dyskutowane w skandynawskiej kinematografii. Mastercard Off Camera już po raz drugi poszerzy nam nordyckie horyzonty!

„Najgorszy człowiek na świecie” Joachima Triera był jednym z kandydatów do Nagrody Akademii Filmowej (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). Ostatecznie statuetki nie zdobył, a szkoda, bo to niezwykle szczere i bezpretensjonalne dzieło wniosło nową jakość w oscarowe nominacje. Julie (znakomita Renate Reinsve) wkrótce kończy trzydzieści lat. Symboliczna granica w życiu, związana z tymi okrągłymi urodzinami, popchnie ją do egzystencjalnych refleksji. Julie zapragnie przemiany i zaryzykuje wszystko, by dowiedzieć się więcej o sobie.

poniedziałek, 02/05, godz. 15:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

piątek, 06/05, godz. 21:00, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Ninjababy” w reżyserii Yngvild Sve Flikke to historia dziewczyny, która - choć wydaje się to zupełnie niewiarygodne - dowiaduje się, że jest… w szóstym miesiącu ciąży. Na jej usunięcie jest już zatem za późno. Rakel przygląda się swojemu wywróconemu do góry nogami życiu na nowo i próbuje odnaleźć się w rzeczywistości, w której ma zostać matką. Zabawny, bardzo prawdziwy i szczery obraz walki o siebie.

piątek, 29/04, godz. 15:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

wtorek, 03/05, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Disco”, drugi pełnometrażowy film Jorunn Myklebust Syversen, będzie z pewnością mocnym uderzeniem. To drobiazgowa wiwisekcja pewnej wspólnoty, której bliżej jest do niebezpiecznej sekty niż niewinnej, przyparafialnej oazy. Świat religii miesza (mierzy?) się tu ze środowiskiem tanecznym – do obu bowiem przynależy nastoletnia Mirjam. Fanatyzm rodziny kontra dojrzewanie młodej bohaterki, ortodoksyjność a wyzwolenie, asceza i erotyka – wszystkie splatają się tu w namiętnym tangu.

niedziela, 01/05, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

piątek, 06/05, godz. 16:00, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„The Summer Children” w reżyserii i według scenariusza Linn Helene Løken to sześćdziesiąt minut refleksji nad eksperymentem, któremu została poddana matka twórczyni. Kilka lat po zakończeniu II wojny światowej dziesiątki tysięcy niemieckich dzieci wysłano do Norwegii, by spędziły lato z tamtejszymi rodzinami. Wiwisekcja kulturowych doświadczeń, zdobywanych w nastoletnim wieku i w czasach leczenia post-nazistowskiej traumy.

poniedziałek, 02/05, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska, Q&A

czwartek, 05/05, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Quake” w reżyserii i według scenariusza Tinny Hrafnsdóttir opowiada o Sarze, dobiegającej czterdziestki kobiecie, która w wyniku ostrego ataku epilepsji traci pamięć. By zachować prawo do opieki nad synem, którego samotnie wychowuje, decyduje się podjąć niełatwą walkę z własnym umysłem. Proces odzyskiwania pamięci jest jednak tym trudniejszy, że siłą rzeczy do bohaterki wracają traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, które - choć wydawały się już przepracowane - ożywają w niej na nowo.

piątek, 29/04, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

wtorek, 03/05, godz. 15:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Gritt” w reżyserii Itonje Søimer Guttormsen jest satyrą na świat sztuki współczesnej. Tytułowa bohaterka to młoda artystka z wielkimi ideałami, która przygotowuje spektakl zatytułowany “The White Inflammation”. Bezkompromisowa twórczyni będzie musiała zmierzyć się z brutalnymi realiami, w których - by otrzymać dofinansowanie - trzeba jednak zanieść coś w ofierze.

sobota, 30/04, godz. 20:00, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

środa, 04/05, godz. 15:00, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Psycholka” Martina Lunda to portret nastoletniej Fridy, outsiderki. Kiedy okazuje się, że w ramach projektu szkolnego ma stworzyć parę z klasowym prymusem, oboje nie są tym obrotem spraw zachwyceni. Chłopak postanawia pokazać wszystkim, że poradzi sobie nawet w tej niezręcznej sytuacji - Frida natomiast nie zamierza ułatwiać mu tego zadania.

niedziela, 01/05, godz. 15:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

czwartek, 05/05, godz. 15:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

„Cop Secret” Hannesa Þór Halldórssona zapowiada się na parodię filmów spod znaku buddy movies. Bohaterami tej komedii są “zły i dobry policjant”. Im bardziej zagłębiają się w śledztwo w sprawie serii tajemniczych napadów na banki, tym więcej zaczyna ich łączyć.

sobota, 30/04, godz. 15:00, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

środa, 04/05, godz. 20:30, Kino Pod Baranami - Sala Niebieska

 

Monika Żelazko