Image
Gambit krolowej

Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej ogłosiła nominacje do nagród Emmy 2021. Dwie z wybranych produkcji otrzymały nominacje prawie we wszystkich kategoriach. 

 

Jedną z nich jest The Crown – serial opowiadający o królowej Elżbiecie oraz o jej rodzinie. Czwarty sezon serialu zyskał aż 24 nominacje, w tym 7 w kategoriach aktorskich. Nominowani są, między innymi, Gillian Anderson, Helena Bonham Carter oraz Olivia Colman. 24 nominacje otrzymał również serial Mandaorian, czyli spin-off Gwiezdnych Wojen

Najlepsze seriale dramatyczne według Akademii to: The BoysBridgetonowiePoseTacy jesteśmyOpowieść podręcznej oraz Kraina Lovecrafta

Po raz pierwszy w historii Emmy o statuetkę za rolę główną zawalczy osoba transseksualna. Mi Rodriguez – odtwórczyni roli głównej w serialu Pose – otrzymała nominację za rolę w serialu dramatycznym. Z kolei Bill Porter, również aktor serialu Pose – ma szansę na nagrodę za główną rolę męską.  

Wśród wyróżnionych seriali limitowanych znalazły się między innymi: Mogę cię zniszczyćMare z Easttown oraz Gambit królowej. Z pewnością najważniejszymi kandydatami są hity największych platform streamingowych, czyli Mare z Easttown oraz Gambit królowej. O statuetkę dla najlepszej aktorki zawalczą również odtwórczynie głównych ról, czyli Kate Winslet i Anya Taylor-Joy. Cieszy również nominacja dla serialu HBO – Mogę cię zniszczyć – odważnej opowieści na temat traumy i przestępstw na tle seksualnym. 

Tegoroczne nominacje do Emmy po raz kolejny pokazują jak intensywnie i prężnie zmienia się rynek telewizyjny. Serwis Deadlineobliczył, że większość nominacji należy do platform streamingowych – Netflix otrzymał ich 129, a HBO 130. 

W tym roku, 73. Ceremonia rozdania nagród odbędzie się w obecności nominowanych oraz ich osób towarzyszących. Rok temu, ze względu na pandemię, ceremonia odbyła się wirtualnie. Zwycięzców nagród Emmy poznamy 19 września.

 

Julia Smoleń