Image
Superior

Horror to jeden z najstarszych gatunków filmowych, mający niezmiennie rzeszę oddanych fanów od zarania dziejów kina po dziś dzień. Aby ułatwić zadanie sporej części kinomanów przybywających na Mastercard Off Camera, przejrzeliśmy więc nasz program w poszukiwaniu motywów grozy. Sprawdźcie, co znaleźliśmy i na co warto się wybrać, by poczuć dreszczyk emocji!

#„Infinite Storm”

To nie pierwszy wspólny film Małgorzaty Szumowskiej i operatora Michała Englerta, ale za to pierwszy, jaki wspólnie wyreżyserowali. Thriller, w którym główną rolę zagrała Naomi Watts, gwiazda takich głośnych dzieł jak „Mulholland Drive” czy „21 gramów”, rozgrywa się w wysokogórskim krajobrazie, skutym lodem i targanym mroźnymi wichurami. W tych ekstremalnych warunkach mężczyzna i kobieta, którzy przypadkowo wpadli na siebie podczas wspinaczki na Górę Waszyngtona, będą musieli stawić czoła nie tylko morderczemu klimatowi, ale i własnym demonom przeszłości.

piątek, 29/04, godz. 20:00, Kino Kijów

#„Lamb”

Islandzko-polsko-szwedzka produkcja, nagrodzona Europejską Nagrodą Filmową za Najlepsze Efekty Specjalne: to powinno wystarczyć za rekomendację wyjątkowego filmu Valdimara Jóhannssona. Bohaterami tej kameralnej, snutej w trybie slow motion opowieści są Maria i Ingvar, którzy postanawiają zaopiekować się niezwykłym noworodkiem, jaki przyszedł na świat na ich farmie. Malownicze, ale i niepokojąco zamglone pejzaże Islandii, przyjazd nastręczającego kłopotów brata Ingvara i rosnące napięcie między postaciami budują pełnokrwisty dramat. Tragiczne, ale i zupełnie nieoczekiwane zakończenie dosłownie wisi tutaj w powietrzu.

piątek, 29/04, godz. 12:30, MOS - Sala Mała

czwartek, 05/05, godz. 18:30, MOS - Sala Mała

#„Superior”

Filmowy prezent dla fanów twórczości Davida Lyncha i Marka Frosta, a zatem „Miasteczka Twin Peaks”. Pełnometrażowy debiut Greczynki Erin Vassilopoulos jest rozwinięciem etiudy zrealizowanej siedem lat temu. „Superior” opowiada historię dwóch bliźniaczek, które prowadzą zupełnie odmienne życia. Spotkanie artystki z gospodynią domową obudzi niepokój nie tylko w samych zainteresowanych, ale i na widowni. Film nakręcono na taśmie 16mm, a oniryczna ścieżka dźwiękowa może przywoływać na myśl kompozycje Angela Badalamentiego.

piątek, 06/05, godz. 21:00, MOS - Sala Mała

niedziela, 08/05, godz. 16:00, MOS - Sala Duża

#„Miasto wyklętych”

Koszmar I wojny światowej podany w dodatkowym, horrorowym anturażu. Reżyser Stefan Ruzowitzky pochyla się nad syndromem stresu pourazowego, który jest nieodłącznym towarzyszem powracających do domu żołnierzy. Na domiar złego, gdyby owa trauma nie była już wystarczającym utrapieniem, w Wiedniu grasuje seryjny morderca, który w bestialski sposób zabija weteranów wojennych. Żołnierze będą musieli zmierzyć się z niewyobrażalnym złem i zawalczyć o swoje życie raz jeszcze.

wtorek, 03/05, godz. 13:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

środa, 04/05, godz. 21:00, Kino na Barce

piątek, 06/05, godz. 20:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

#„The Crypt Monster”

Horror komediowy to jeden z ciekawszych, oferujących szeroki wachlarz narzędzi podgatunków, a jeśli na warsztat brana jest formuła slashera, samego w sobie stanowiącego pewne przerysowanie - można już tylko wygodnie rozsiadać się w kinowym fotelu! Akcja drugiego filmu włoskiego reżysera Daniela Misischii rozgrywa się w latach 80. ubiegłego wieku w małym miasteczku w Italii, gdzie Gio, nastoletni fan filmów grozy, wraz z przyjaciółmi postanawia nakręcić własny slasher (oczywiście, jak przystało na epokę „ejtisów”, na VHSie). Wkrótce wydarzenia w miasteczku zaczną niepokojąco pokrywać się tymi produkowanymi przez wyobraźnię chłopaka, a pastisz sięgnie zenitu.

piątek, 29/04, godz. 17:30, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

środa, 04/05, godz. 21:00, Kino Pod Baranami - Sala Czerwona

#„Jak wywołałem byłą żonę”

Propozycja dla tych, którzy grozę lubią sobie osłodzić humorem. Ruth i Charles decydują się na udział w seansie spirytystycznym, podczas którego przypadkowo zostaje przywołana była żona mężczyzny. Co więcej, nie zamierza ona wracać na tamten świat - woli zakłócać idyllę małżeństwa byłego ukochanego. Tak rozpoczyna się farsa, nawiązująca w swej formule do starego, dobrego gatunku screwball comedy.

sobota, 07/05, godz. 19:00, Kino Pod Galerią

 

Monika Żelazko