Image
Q&A Magdalena

Drugiego maja odbył się pokaz filmu „Magdalena”, który bierze udział w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Po pokazie publiczność mogła wziąć udział w sesji Q&A z prawdopodobnie najliczniejszą ekipą tegorocznych spotkań – oprócz twórców – reżysera Filipa Gieldona, odtwórczyni głównej roli Magdaleny Żak, aktorki Anny Gajewskiej, aktora Marcela Wiercichowskiego oraz producentów Kuby Kosmy i Krzysztofa Grudzińskiego w kinie były również dwa psy.

Główna bohaterka przez cały film nie wypowiada ani słowa – nie jest to jednak konwencja artystyczna, a zwrócenie uwagi na osoby z mutyzmem selektywnym. Anna Gajewska, która zagrała matkę głównej bohaterki powiedziała, że z tego względu była to praca trochę inna niż zazwyczaj: Uczyłyśmy się tego z Magdą, bo to nie jest takie oczywiste, że ona się komunikuje tylko znakami migowymi. Nagle sobie uświadomiłam, że całą scenę tylko ja mówię, bo ona nie mówi tekstu przecież. Zazwyczaj jak się uczysz sceny to się uczysz swojego tekstu i mniej więcej wiesz co partner mówi, a tutaj całą scenę to ja mówię. To była bardzo skondensowana praca, bo te sceny takie były, mieliśmy parę dni wspólnej pracy. Ale myślę, że udało nam się znaleźć tą chemię ze sobą.

Film jest produkcją mikrobudżetową - producenci podkreślili, że istotne przy tego typu projekcie jest planowanie, ale też determinacja reżysera, bo to w końcu historia, którą chce się opowiedzieć jest najważniejsza. Zdradzili również, że film powstał w zaledwie 15 dni zdjęciowych, co jest rekordem pośród filmów w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Żeby zaoszczędzić czas na planie twórcy zastosowali szereg przemyślanych zabiegów, żeby nie odbyło się to kosztem jakości filmu - na przykład postawili na dłuższe ujęcia.

Tytułowa bohaterka jest DJ-ką i jest to jej sposób na komunikowanie się ze światem, dlatego niektóre sceny są opowiedziane niemal wyłącznie za pomocą muzyki. Muzyka w filmie została potraktowana jako rodzaj ucieczki dla bohaterki. Ta klubowa została zrobiona przez didżejkę Martę Kondej (Kondej również sama pojawia się w filmie), która była nauczycielką fachu Magdaleny Żak. Aktorka miała nawet okazję zagrać prawdziwy set przed zdjęciami, dj-ki uczyła się rok, a efekty można zobaczyć w filmie. Muzyką ilustrującą zajął się Marcin Sucharski, który jest również montażystą produkcji.

Film Magdalena w ramach Mastercard OFF CAMERA będzie można zobaczyć jeszcze 3 maja o 13:30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

 

Emilia Osmólska

fot. Filip Radwański