Image
Ślepnąc od Świateł Jakuba Żulczyka

Potentat streamingowy właśnie ogłosił przybliżone daty premier dla aż 18 produkcji, które powstaną w Polsce. Wśród tych tytułów znalazł się serial na podstawie „Informacji zwrotnej”, najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Projekt powstanie w studiu Opus Film, reżyserią zajmie się Leszek Dawid, a w roli głównej wystąpi Arkadiusz Jakubik

„Informacja zwrotna” to pojęcie stosowane w języku terapii alkoholowej. Oznacza rodzaj bardzo rzeczowego feedbacku, jaki otrzymuje uczestnik spotkania AA od pozostałych leczących się. Tytuł ostatniej powieści Żulczyka nie jest oczywiście przypadkowy - jej główny bohater to Marcin Kania, rockman i alkoholik w terapii. Jego syn zaginął, on znów zapił i nic nie pamięta. By odnaleźć dorosłe już dziecko, Kania rusza w najbardziej rockandrollową trasę swojego życia, podczas której zajrzy nie tylko w najrozmaitsze zakamarki Warszawy i okolic, ale także w ciemne strony własnej przeszłości.

Jakub Żulczyk ma rękę nie tylko do powieści, ale i seriali. W 2017 roku prawdziwą furorę wywołał „Belfer”, do którego scenariusz napisał wspólnie z Moniką Powalisz. Produkcja CANAL + przenosiła widza do małego miasteczka, gdzie nauczyciel języka polskiego (w tej roli Maciej Stuhr) na własną rękę podejmował śledztwo w sprawie śmierci uczennicy szkoły średniej. Kolejny hitowy kryminał Żulczyk napisał już sam i na podstawie własnej książki - mowa o „Ślepnąc od świateł”, za którym stało HBO. Osadzona w warszawskim półświatku historia dilera narkotykowego, wyreżyserowana przez Krzysztofa Skoniecznego („Hardkor Disko”), na długo zawładnęła wyobraźnią widzów. Tym razem scenariusz do kolejnej produkcji inspirowanej powieścią pisarza stworzył nie on sam, a Kacper Wysocki - twórca dobrze przyjętego „Klangora”, który w 2021 roku wyemitowała stacja Canal+. Główną postać psychologa więziennego zagrał tam zresztą również Arkadiusz Jakubik.

Znając Jakuba Żulczyka, możemy mieć niemal pewność, że serial na podstawie „Informacji zwrotnej” powtórzy sukcesy swoich poprzedników. Premierę zapowiedziano na II kwartał 2023 roku.

Monika Żelazko