Image
Gala Script Pro

4 maja w Muzeum Manggha odbyło się uroczyste rozdanie nagród konkursu Script Pro, który jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Partnerami Konkursu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Storytel, Fundacja Kyoto-Kraków oraz Teatr Polskiego Radia. Odbyły się również uroczystości 20-lecia Szkoły Wajdy.

Już na samym początku Bogna Dziechciaruk – Maj (dyrektorka Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha) powiedziała, że będzie spontanicznie. Szkołę Wajdy oraz Mangghę łączy osoba Andrzeja Wajdy, który był założycielem szkoły oraz muzeum – powstaliśmy z jego idei i jego emocji. Dodała również, że Andrzej Wajda sam studiując malarstwo, doceniał je w swojej pracy jako reżyser. Wśród zaproszonych gości była także Krystyna Zachwatowicz – Wajda.

Szymon Miszczak podkreślił, że Mastercard OFF CAMERA oraz Szkoła Wajdy współpracują od 12 lat. Dodał także, że dla festiwalu ważne są historie i tak jak Script Pro wspiera autorów pierwszych scenariuszy, tak Krakowska Nagroda Filmowa Andrzeja Wajdy przyznawana jest autorom pierwszego lub drugiego filmu.

W trakcie gali odbyło się przedpremierowe słuchowisko Storytel „Niekompetentny” na podstawie nagrodzonego na Script Pro scenariusza Gabrieli Łazarkiewicz pt. „Gram o wszystko” wraz z koncertem Kowalskiego. Byli obecni także odtwórcy głównych ról – Nikodem Rozbicki oraz Sandra Drzymalska. Podkreślali wyjątkowość pracy nad projektem i potrzebę jeszcze większego emocjonalnego zaangażowania, gdy jako aktorzy mogli pracować tylko głosem w opowiedzeniu historii.

W trakcie rozdania nagród w kategorii AUDIO główną nagrodę STORYTEL w wysokości 15 000 złotych oraz możliwość realizacji słuchowiska, jury w składzie: Marcin Kardach (reżyser słuchowisk, Storytel), Małgorzata Semil (przewodnicząca Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u), Janusz Kukuła (dyrektor – główny reżyser Teatru Polskiego Radia) przyznało Natalii Ossowskiej za scenariusz słuchowiska pt. „Sekretne życie roślin” - za stworzenie interesującej metafory ludzkiego losu.

W kategorii FILM finałowe scenariusze wybrało jury w składzie: Grzegorz Stępniak (dyrektor programowy, OFF Camera), Aleksander Pietrzak (scenarzysta, reżyser, Stowarzyszenie Filmowców Polskich), Michał Komar (scenarzysta, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), Agnieszka Smoczyńska (scenarzystka, reżyserka, Wajda School), Mateusz Pacewicz (scenarzysta, Wajda School). Nagroda główna STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH w wysokości 15 000 złotych trafiła do Anny Dembowskiej i Karola Starnawskiego za scenariusz pt. „Dwie Matki” - za poruszający portret kobiet w sytuacji bez wyjścia i postawienie ważnych pytań o istotę macierzyństwa w trudnej sytuacji polityczno-kulturowej. Nagroda STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS w wysokości 5000 złotych została przyznana ex æquo dla Dominiki Montean-Pańków za scenariusz pt. „Skrzyżowanie” - za nowoczesne spojrzenie na konwencję kina moralnego niepokoju oraz dla Marka Stacharskiego za scenariusz pt. „Kanarki we mgle” - za empatię i wrażliwość w ukazaniu spotkania ludzi z dwóch różnych światów. Została również przyznana nagroda FUNDACJI KYOTO-KRAKÓW w wysokości 10 000 złotych, która trafiła do Agnieszki Śladkowskiej i Pawła Podolskiego za scenariusz pt. „Franek Błyskawica: Operacja Ważka” - za lekkość narracji i poważne potraktowanie dziecięcych bohaterów.

 

Kinga Majchrzak

fot. Robert Słuszniak