Image
Agnieszka Holland

Agnieszka Holland wyreżyseruje biografię pisarza Franza Kafki. Pomysł zostanie zaprezentowany na tegorocznym Berlinale, a o samym filmie mówi, że będzie to obraz nie tylko o jego życiu, ale także o jego wyobraźni.

Franz Kafka urodził się w 1883 roku w Pradze, z którą przez całe życie był związany. Pochodził z żydowskiej rodziny. Języka hebrajskiego zaczął uczyć się w późniejszych latach życia, biegle mówił po czesku, ale jego ojczystym językiem był niemiecki. W swojej twórczości akcentował sytuację zniewolonej jednostki, wobec nadrzędnej instancji, który to model w literaturze od jego nazwiska nazywany jest sytuacją kafkowską.

Film zatytułowany „Kafka” będzie poświęcony życiu wybtinego pisarza. Za produkcję filmu będą odpowiedzialni: Sarka Cimbalova, Sam Taylor i Mike Downey. W oświadczeniu podali: „Kafka” będzie olśniewającą, kalejdoskopową mozaiką filmu, który dramatyzuje życie i wyobraźnię słynnego pisarza w serii samodzielnych winiet, które obejmują życie Kafki od jego narodzin w przedwojennej Pradze, aż do jego tragicznej śmierci w Berlinie w 1924 roku i do sceny z przyszłości, którą sobie wyobraził.

Scenariusz napisze Marek Epstein („Szarlatan”) na podstawie opowiadania swojego i Mike’a Downeya. Natomiast sam pomysł zostanie zaprezentowany na tegorocznym Berlinale w ramach targów koprodukcyjnych.

Agnieszka Holland ze swoją ostatnią produkcją „Szarlatan” znalazła się na shortliście do statuetki Oscara, a wcześniej otrzymała nominację za „W ciemności”. O nowej produkcji mówi: Kafka był człowiekiem wielkiej wrażliwości i nieprzystosowanym do swoich czasów. Mamy o wiele większą szansę na zrozumienie go dzisiaj niż jego rówieśnicy sto lat temu. Był duszą trzeciego tysiąclecia. Człowiek żyjący mentalnie w dużej mierze poza rzeczywistością swojego ciała. Żyjący światem listów tak intensywnie, jak dzisiaj człowiek żyje w świecie mediów społecznościowych. Aby zrozumieć Kafkę, chcemy uważnie poskładać fragmenty z przeszłości i twórczości Kafki w mozaikę, wykraczającą nie tylko poza jego życie aż do współczesności, ale także ukazać kompletny obraz świata jego wyobraźni.

Kinga Majchrzak

źródło: Variety.com