Image
Atlantis

Dwa filmy fabularne z Ukrainy będą w tym miesiącu pokazywane w Tokio w Japonii w ramach inicjatywy uświadamiającej o wojnie wywołanej przez Rosję i jej inwazji na tereny Ukrainy.

Filmy, które będą pokazywane to „Atlantis” z 2019 roku, który zdobył nagrodę dla najlepszego filmu w weneckiej sekcji Orizzonti. Drugim zaś jest produkcja „Reflection” z 2021 roku biorąca udział w głównym konkursie w Wenecji.

Oba filmy nakręcił wspominany przez nas w ubiegłych dniach Walentyn Wasjanowicz. Filmy te nie posiadały licencji na pokazywanie ich w Japonii, ani nie były dostępne w żadnym komercyjnym źródle. Jednak z inicjatywy Yatabe Yoshiego, w dniach 29-31 marca odbędą się specjalne pokazy filmów Wasjanowicza pod szyldem „Ukrainian Filmmaker Support Screening Association”. Do sprzedaży biletów i promocji przedsięwzięcia została wykorzystana platforma crowdfundingowa - Motion Gallery. Celem akcji jest w pierwszej kolejności ukazanie sytuacji panującej w Ukrainie od strony kulturowej oraz przedstawienie zalążka kultury filmowej Ukrainy w Japonii. Istotne z perspektywy organizatorów jest również zebranie środków na bezpośrednią pomoc ukraińskim organizacjom wspierającym środowisko filmowe i działającym społecznie.

Wybór filmów nie jest w żadnym stopniu przypadkowy. Produkcje Walentyna Wasjanowicza ukazują współczesną historię Ukrainy otoczonej widmem nieustannego konfliktu i zagrożenia płynącego zza wschodniej granicy. „Atlantis” podkreśla położenie Ukrainy od czasów aneksji Krymu przez Rosję i uzmysławia wizję nieprzerwanej wojny na każdej płaszczyźnie życia. „Te dwa filmy to najważniejsze filmy do wyświetlenia” – powiedział Yatabe. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tokio Yatabe nawiązał bliską przyjaźń z Wasjanowiczem i zaprogramował „Atlantis” w głównym konkursie festiwalu w 2019 roku. Opisuje ukraińskiego reżysera jako „reprezentującego nowoczesną Ukrainę”.

 

Marcin Telega