Image
Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger z apelem do rosyjskich obywateli. „Kocham Rosjan. Dlatego muszę wam powiedzieć prawdę.”

Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger nagrał w czwartek filmik, który upublicznił za pośrednictwem Twittera. Nagranie ma formę apelu skierowanego do Rosjan. W swojej wypowiedzi Schwarzenegger, ostrzega Rosjan że są karmieni dezinformacją o napaści ich kraju na Ukrainę i zaapelował do prezydenta Władimira Putina o zaprzestanie ataku.  Dodatkowo podkreślił, że Kreml celowo okłamywał Rosjan, mówiąc, że inwazja miała na celu „denazyfikację” Ukrainy. Państwo Rosyjskie określa swoje działania jako „operację specjalną”. „Ukraina nie rozpoczęła tej wojny, ani nacjonaliści, ani naziści” – powiedział, zauważając, że prezydent kraju, Wołodymyr Zełenski, jest Żydem.

Schwarzenegger zaczął wyjaśniać swoje pogłębiające się uczucie i podziw dla życzliwości narodu rosyjskiego. Zwracając się kolejno do rosyjskich obywateli, żołnierzy i przywódców tego kraju, powiedział, że przemawia z taką samą „serdeczną troską”, z jaką przemawiał do narodu amerykańskiego po powstaniu 6 stycznia zeszłego roku.

 

Konto Schwarzeneggera na Twitterze ma 4,9 miliona obserwujących – i jest jednym z 22 obserwowanych przez oficjalne konto Kremla. Największa inwazja w Europie od czasu drugiej wojny światowej spustoszyła ukraińskie miasta i wysłała ponad 3 miliony uchodźców do sąsiednich krajów. Nie jest jasne, ile ludzie w Rosji wiedzą o wojnie po tym, jak Kreml odciął dostęp do różnych kanałów medialnych i stron internetowych. „Kocham Rosjan. Dlatego muszę wam powiedzieć prawdę.” - napisał autor nagrania w momencie jego upublicznienia.

Schwarzenegger poprosił Rosjan o rozpowszechnianie informacji o „ludzkiej katastrofie” i powiedział rosyjskim protestującym, że świat obserwuje ich działania jednocześnie wspierając. „Jesteście moimi nowymi bohaterami”. 74-letni polityk, który zaczynał jako kulturysta, zanim osiągnął światową sławę w filmach akcji, wezwał Putina do powstrzymania inwazji. Powiedział, że tysiące rosyjskich żołnierzy zostało zabitych, podczas gdy ich przełożeni okłamywali zarówno samych wojskowych jak i ich rodziny.

 

Marcin Telega

źródło: The Guardian, kanał YouTube.