Image
Ostatnia Rodzina

W sierpniu tego roku odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu filmowego w Locarno. Szwajcarski festiwal niekoniecznie może się kojarzyć z sukcesami polskich filmowców, ale w jego historii kilkukrotnie nagradzano polskie produkcje. W 1971 r. nagrodę główną otrzymał film Andrzeja J. Piotrowskiego - „Znaki na drodze”, zaś dwa lata później „Iluminacja” Krzysztofa Zanussiego. W 1986 r. Złoty Lampart trafił w ręce Janusza Zaorskiego za „Jezioro Bodeńskie”. Jeśli chodzi o wyróżnienia aktorskie to w roku 2016 r. za rolę w filmie „Ostatnia Rodzina” Jana P. Matuszyńskiego doceniono Andrzeja Seweryna, wręczając mu Srebrnego Lamparta.

Podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku festiwal podzielony jest na 11 sekcji w tym 3 kompetytywne, które są długoletnią tradycją całego przedsięwzięcia. W jednej z nich czyli Concorso Internazionale jury konkursu przyznaje nagrody w trzech kategoriach. Złotego Lamparta otrzyma najlepszy film, wręczona zostanie również nagroda specjalna dla duetu reżysersko-producenckiego i coroczna statuetka za najlepszą reżyserię. W sekcji Concorso Cineasti del Presente zostaną wręczone nagrody dla debiutujących aktorów i reżyserów w pięciu różnych kategoriach. W sekcji Pardi di Domani zaprezentowane zostaną filmy krótko i średniometrażowe jako światowe lub międzynarodowe premiery. Sekcja składa się z trzech konkursów: Concorso internazionale, z pracami wschodzących filmowców z całego świata; Concorso nazionale dla produkcji szwajcarskich; i Corti d’autore, z krótkimi pracami uznanych reżyserów.

W sekcjach nienagradzanych statuetkami i nagrodami finansowymi nie zabraknie cieszącej się największą popularnością części festiwalu czyli Piazza Grande. Ta wizytówka festiwalu jak co roku zbierze ponad 8000 widzów przed jednym z największych ekranów filmowych świata. Podczas conocnych pokazów na świeżym powietrzu nie zabraknie światowych premier czy to z kina europejskiego czy też międzynarodowego. Pokazom specjalnym towarzyszyć będzie wyjątkowe wprowadzenie przez reżysera i obsadę filmu.

Marcin Telega

Źródło: https://www.locarnofestival.ch/