Image
Mastercard OFF Camera

Kolejna filmowa majówka w Krakowie rusza już za miesiąc! Tegoroczna edycja Mastercard OFF CAMERA odbędzie się w dniach 29 IV - 08 V i będzie szczególna, bo jubileuszowa - z naszymi widzami spotkamy się już po raz piętnasty. Sprawdźmy zatem, czego możemy się spodziewać w tym roku.

Tradycyjnie, poza Konkursem Głównym, czeka nas Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Znamy już pięć spośród dziesięciu nominowanych tytułów. W maju w Krakowie zobaczymy między innymi: „Fucking Bornholm” Anny Kazejak z udziałem Agnieszki Grochowskiej i Macieja Stuhra, „Sonatę” Bartosza Blaschke, „Magdalenę” Filipa Giełdona oraz „Teściów” Jakuba Michalczuka z kwartetem aktorskim w imponującym składzie (Marcin Dorociński, Maja Ostaszewska, Iza Kuna, Adam Woronowicz). O Nagrodę dFlights w wysokości 100 000 PLN powalczą także czarno-białe „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego, z debiutancką rolą Justyny Święs, znaną dotąd z zespołu The Dumplings, która ma szansę otrzymać tytuł Mastercard Rising Star. Na ekranie partneruje jej Tomasz Włosok, nominowany do nagrody dla Najlepszego Aktora.

Ponownie stworzyliśmy festiwalową sekcję filmową we współpracy z fundacją Anji Rubik, czyli Sexed.pl. Pod szyldem „Wiek niewinności” wyświetlimy filmy mówiące o czasie dzieciństwa w nieoczywisty sposób - bo skupiające się na jego mniej przyjemnych, mrocznych, a czasem i brutalnych stronach. Zobaczymy m.in. „La Mif” Freda Bailifa (główna nagroda w sekcji Generation14plus na zeszłorocznym Berlinale), „Murina” Antonety Alamat Kusijanović (Złota Kamera na ostatnim Cannes) oraz „Petite Solange” Axelle Ropert. Dwie ostatnie produkcje to jednocześnie portrety silnych kobiet. Żeńskie, nieszablonowe bohaterki przewiną się przez festiwalowe ekrany także w innych filmach - choćby w słodko-gorzkim „Ninjababy” w reżyserii Yngvild Sve Flikke czy „Psycholce” Martina Lunda.

Znamy już jeszcze jedną festiwalową sekcję, a mianowicie - „Nieoczekiwane przymierza”. Czeka nas obalanie kulturowych stereotypów, niespodziewane sojusze i przyjaźnie ponad podziałami. „Les Magnétiques” Vincenta Maëla Cardony przeniesie widownię w świat młodzieńczej energii, napędzanej dźwiękami Iggy Popa i The Stooges. W „Ukrytym dziecku” Roberto Ando będziemy świadkami niecodziennej relacji profesora muzyki i młodocianego złodziejaszka, a „Sis dies corrents” Neusa Ballúsa zaprezentuje historię pewnego komicznego tercetu.

Jak co roku, organizujemy też branżowe wydarzenie OFF CAMERA Pro Industry. W jego ramach będzie miała miejsce wiosenna odsłona programu Word2Picture. Mamy nadzieję, że to spotkanie wydawców i producentów filmowych zaowocuje nowymi, wspaniałymi ekranizacjami literatury. Zaplanowaliśmy także konsultacje scenariuszowe ze specjalistami z Torino Film Lab. Jak zwykle, wspólnie z Wajda School, rozdamy również nagrody w konkursie Script Pro.

Nie może Was zabraknąć na piętnastej edycji Mastercard OFF CAMERA! Do zobaczenia w Krakowie już za miesiąc.

 

Monika Żelazko

fot. Klaudyna Schubert