Image
Misiaczek

W tym roku odbędzie się 15 edycja festiwalu Mastercard OFF CAMERA. 15. Edycja festiwalu rozpocznie się 29 kwietnia i potrwa do 8 maja. Z okazji piętnastych urodzin festiwalu, przypominamy filmy nagrodzone, najbardziej zapamiętane, oryginalne i wyjątkowe.

COLUMBUS (2017), reż. Kogonada

Pewnego dnia, 19-letnia Casey i starszy o prawie 20 lat Jin poznają się w miejscowej bibliotece. Ona opiekuje się wychodzącą z uzależnienia matką, on przyjechał odwiedzić pogrążonego w śpiączce ojca. Bohaterowie z dnia na dzień stają się sobie coraz bliżsi. Dni mijają im na leniwym zwiedzaniu tytułowego miasta, Columbus. Podziwiają architekturę, palą papierosy, rozmawiają o swoich pragnieniach, marzeniach i słabościach. Film o nieśpiesznym tempie, melancholią zbliżający się do Między słowami Sofii Coppoli, odważnie wykorzystuje nudę, by opowiadać o codzienności w sposób liryczny i delikatny.

KONSEKWENCJE (2018), reż. Darko Stante

Nastoletni Andrej trafia do ośrodka poprawczego. Protagonista musi się szybko odnaleźć w obowiązującej ośrodku hierarchii, na szczycie której jest Zeljko – młody chłopak, dowodzący tamtejszym małym gangiem. W tym intensywnym, rapowo brzmiącym filmie coming-of-age reżyser uchwycił moment przeobrażania się chłopaka w mężczyznę. Portretuje imprezowe wypady do Lublany, pierwsze pocałunki, wybuchającą agresje chłopaków. A przede wszystkim, odkrywanie swojej tożsamości seksualnej.

KRÓLOWA KIER (2019), reż. May el-Toukhy

Główną bohaterką tej duńsko-szwedzkiej produkcji jest Anne – odnosząca sukcesy prawniczka w średnim wieku. Anne specjalizuje się w prawie dotyczącym osób nieletnich. Codzienność Anne i jej rodziny – męża oraz dwóch córek – zakłóca Gustav, nastoletni pasierb protagonistki, który wprowadza się do rodziny na nieokreślony czas. Relacja Gustava i Anne od początku jest bardzo napięta i szybko przeobrazi się w romans, który będzie zwrotnym punktem w życiu głównej bohaterki.

KATIE SIĘ ŻEGNA (2016), reż. Wayne Roberts

Tytułowa bohaterka mieszka w małym amerykańskim miasteczku. Marzy o lepszej przyszłości, chciałaby wyjechać do San Francisco wraz ze swoim chłopakiem – mechanikiem Bruno. Dziewczyna pracuje jako kelnerka w miejscowym dinerze. Dorabia również pracując jako prostytutka, świadcząc usługi głównie dla kierowców przejeżdżających w okolicach przydrożnego dineru. To poruszający obraz nastolatki, która została zmuszona do tego, by zawsze radzić sobie samodzielnie. Dodatkowo, Roberts wytwarza wysmakowaną estetykę, która zbliża się do bajkowo-trashowej atmosfery znanej z filmu Florida Project.

ALOJZY (2016), reż. Tobias Nolle

Europejska wersja słynnego Her. Główny bohater jest prywatnym detektywem. Obserwuje życie nagrywając je kamerą, 24 godziny na dobę. Jego życie diametralnie się zmienia w momencie śmierci ojca. Wdając się w autodestrukcyjny ciąg alkoholowy, pewnego poranka odkrywa, że po zaśnięciu w autobusie jego cenne taśmy zostały ukradzione. To wydarzenie ciągnie za sobą ciąg kolejnych… W życiu Alojzego pojawia się tajemnicza kobieta, która zaczyna go szantażować. Bohaterowie rozmawiają ze sobą wyłącznie przez telefon, aż w końcu główny bohater zakochuje się w kobiecie po drugiej stronie słuchawki.

SYNOWIE DANII (2019), reż. Ulaa Salim

Zwycięzca nagrody w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi” w 2019 roku. Film autorstwa Ulaa Salim opowiada historię młodego chłopaka, Zakariego, który decyduje się wstąpić do radykalnej islamskiej organizacji. Salim uważnie i precyzyjnie portretuje radykalizujące się nastroje w Danii, opowiadając tym samym historię współczesnej Europy. Film skupia się na koncepcie braterstwa, opowiada historię młodzieńczego buntu, gniewu, niezgody na to, by być narzędziem w rękach systemu.

MISIACZEK (2012), reż. Mads Matthiesen

Film Madsa Matthiesena zdobył nagrodę w Konkursie Głównym w 2012 roku. Głównym bohaterem Misiaczka jest Dennis – nieśmiały kulturysta, którego największym marzeniem jest poznanie miłości swojego życia. Protagonista wyjeżdża do Tajlandii w poszukiwaniu wymarzonej dziewczyny. Po nieudanym rozpoczęciu wakacji, idzie rozładować napięcie w miejscowej siłowni i to tam, jego życie skręci w znacznie inną stronę…

POTWÓR Z SZAFY (2015), reż. Stephen Dunn

Nastoletni Oscar w debiucie Stephena Dunna odkrywa swoją tożsamość seksualną. Zmaga się z pierwszymi poważnymi rozczarowaniami i lękami. Z obawy przed rzeczywistością ucieka w świat swojej wyobraźni. Do rzeczywistości z powrotem przyciąga go Wilder – młody chłopak, zaintrygowany protagonistą. Potwór z szafy to czuła obserwacja odkrywania siebie, obaw przed brakiem akceptacji, a także eksplorowania swojej namiętności.

PARYŻ I DZIEWCZYNA (2017), reż. Leonor Serraille

Francuski, choć zdecydowanie mniej zabawny, odpowiednik Frances Ha. W tym słodko-gorzkim mumblecorze, Paula – główna bohaterka – właśnie zakończyła swój dziesięcioletni związek i jest na skraju załamania nerwowego. Z kotem, bez pieniędzy, wraca do Paryża, w którym nie była od dawna. Bohaterka postanawia zacząć wszystko od nowa.

DAPHNE (2017), reż. Peter Mackie Burns

Debiutancki film Burnsa opowiada o 30-letniej Daphne. Dziewczyna pracuje w restauracji, nie potrafi zbudować bliskich relacji z ludźmi, zaangażować się w żaden związek. Bohaterka spędza czas upijając się i uprawiając przygodny seks. Jednak, pewnego dnia, wydarzenie, którego świadkiem będzie Daphne, sprowokuje ją do zetknięcia się z własną pustką i obojętnością

LOVE AFTER LOVE (2017), reż. Russell Harbaugh

Kameralna, intymna opowieść rozpoczyna się od śmierci męża głównej bohaterki – Suzanne. Śmierć mężczyzny jest tutaj pewnego rodzaju wytrąceniem, protagonistka wraz z dwójką dorosłych synów będą podejmować próbę ułożenia sobie życia na nowo. Każdy z trójki bohaterów podejdzie do żałoby w skrajnie inny sposób. Historię oglądamy na przestrzeni kilku lat, więc obserwujemy różne wzloty i upadki bohaterów: nieudane związki, rozczarowania, niespełnione ambicje.

WILGOTNE MIEJSCA (2013), reż. David Wnendt

Rodzice nastoletniej Helen niedawno się rozstali. Od tego czasu, dziewczyna marzy, by wrócili do siebie i znów zamieszkali razem. Helen zaczyna eksperymentować ze swoją seksualnością: wymienia się z przyjaciółką tamponami, fascynuje ją brud, obsikane deski w toaletach, to co inne i transgresyjne. Helen oddaje się w pełni każdej swojej nowej fantazji. Pewnego dnia, podczas golenia zacina się i trafia do szpitala. To w tym miejscu zaczyna się opowieść.

EASTERN BOYS (2013), reż. Robin Campillo

Historia reżysera 120 uderzeń serca rozpoczyna się od Daniela – mężczyzny koło 50-tki, który nie może oderwać wzroku od chłopaka (Marka) na dworcu Gare du Nord w Paryżu. W końcu podchodzi do Marka i zagaduje go, a ten zgadza się przyjść do jego mieszkania. Mark jest jednym z chłopaków z dworca – pochodzą z Europy Wschodniej, są bardzo młodzi i głodni wrażeń. Przypadkowe spotkanie Daniela i Marka odmieni życie obu mężczyzn.

BODKIN RAS (2016), reż. Kaweh Modiri

Zwycięzca Konkursu Głównego. Film Kaweha Modiriego bawi się formą łącząc autentyczne historie mieszkańców małego miasta w Szkocji (którzy zresztą grają samych siebie) z fikcyjną opowieścią o tytułowym bohaterze. Bodkin Ras przyjeżdża do miejscowości Forres, by uciec przed swoją przeszłością. Wchodząc głębiej w szerszy portret miasteczka, odkrywamy małomiasteczkową nudę oraz marzenia o życiu gdzieś indziej. W tym niezwykłym filmie, prawda przeplata się z fikcją nieustannie, sprawiają wrażenie, że jednego nie można odróżnić od drugiego.

MAMINSYNEK (2008), reż. Azazel Jacobs

Zwycięzca Konkursu Głównego podczas pierwszej edycji festiwalu. Głównym bohaterem jest 30-letni Mikey. Historia rozpoczyna się w Nowym Jorku. Protagonista zmierza na lotnisko, po wakacyjnej wizycie u rodziców, ma wrócić do Kalifornii, w której czekają na niego żona i dziecko. W ostatniej chwili zawraca, nie wsiada w samolot. Protagonista wróci do rodzinnego domu, wejdzie na poddasze, do swojego pokoju z czasów dzieciństwa i tam właśnie rozpoczyna się cała historia.

 

Julia Smoleń