POKAZY SPECJALNE
Aquarius
Aquarius 2016 146 min.
Aquarius

Clara (fenomenalna Sônia Braga), 65-letnia wdowa i emerytowana krytyczka muzyczna, przyszła na świat w tradycyjnej rodzinie, w nadmorskim mieście Recife w północno-wschodniej Brazylii. Jest koneserką życia – osobą niezależną, samodzielną, ale niestroniącą od dobrego towarzystwa. Kobieta to ostatnia rezydentka Aquariusa, oryginalnego dwupiętrowego budynku zbudowanego w latach 40. ubiegłego stulecia z przeznaczeniem dla klasy wyższej. Wszystkie sąsiedzkie mieszkania zostały już nabyte przez potężną spółkę, która ma swoje plany związane z tą konkretną działką. Clara nie zamierza się jednak wyprowadzać, w związku z czym wikła się w wojnę podjazdową z deweloperem. Napięcie spowodowane konfliktem burzy spokój bohaterki, wytrąca ją z codziennej rutyny oraz wprawia w zadumę nad tym, co było i co wciąż jest przed nią. Reżyser oraz scenarzysta Aquariusa Kleber Mendonça Filho nakreślił nostalgiczny obraz odchodzącej powoli do lamusa rzeczywistości. Pełen kolorów, ujmujących wnętrz i wprawiających w zachwyt plenerów.

Projekcji filmu Aquarius towarzyszył będzie pokaz specjalny filmów krótkometrażowych pod patronatem Grzegorza Hajdarowicza, Konsula Honorowego Federacyjnej Republiki Brazylii. Będzie to dziesięć tytułów z festiwalu FINC w Baia Formosa (Brazylia) oraz trzy dodatkowe krótkie metraże.

The Cradle of Champions

The Cradle of Champions

reż. Thiago Canuto | 1’

Film pokazuje marzenia dzieci o byciu surferami

Levi

Levi

reż. Barbara Coelho Arenhaldt | 1’

Pośród fal Baía Formosa Rei odkrył swoją miłość do morza, ale zanim tam dotarł, stoczył wiele bitew. Co odkrył po drodze? Na szczycie fal możesz zostać mistrzem, zarówno w morzu, jak i poza nim. Wybierz się w tę niesamowitą podróż z Levim.

The value of effort

The value of effort

reż. Gabriel Victor | 1’

Dziecko, które codziennie podąża za swoim starszym bratem w poszukiwaniu złota, aby utrzymać rodzinę, znajduje inspirację po obejrzeniu znalezionego w internecie filmu o mistrzu surfingu Italo Ferreirze, który zachwycił świat swoim wspaniałym zwycięstwem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Ecstasy

Ecstasy

reż. Thawan Magnata | 1’

Zbieracz szuka na plaży materiałów nadających się do recyklingu. Kiedy znajduje kawałek drewna, spełnia swoje marzenie!

Gold change

Gold change

reż. Larissa Braga Duarte | 1’

W Baía Formosa zostaje odnaleziona mapa skarbów, jednak złoto nie jest tym, czego można by się spodziewać

In my sertão the gold is the bread

In my sertão the gold is the bread

reż. Manoel Dantas de Maria Neto | 1’

Akcja filmu rozgrywa się w suchym regionie w głębi Rio Grande do Norte. Mężczyzna, który żyje w niedostatku wody wynikającym z częstych w tym regionie niskich opadów, wyrusza na poszukiwanie rudy „złota”. Na szczęście przekopując suchą ziemię, wśród kamieni znajduje wodę.

Valuable moment

​​​​Valuable moment

reż. Alexandre Fonseca | 1’

Po dwóch latach pandemii możliwość opuszczenia domu i ponownego kontaktu z naturą, wodą i zwierzętami oznacza przeżycie apogeum nowego etapu życia. Jest to moment, który staje się cenny, na równi z wartością przypisywaną złotu. To nowy świat, to także szansa, by uświadomić sobie wartość czegoś tak prostego i jakże potrzebnego jak oddech.

The sleeping shrimp

The sleeping shrimp

reż. Edmundo Duarte | 1’

Arthur Silva jest sportowcem paraolimpijskim. Niewidomy od dzieciństwa, w judo znalazł sposób na odkrycie i wyrażenie swojej siły. Sport ten nadał pasji nowe znaczenie w życiu Arthura, aż zaprowadził go na podia na całym świecie.

Golden Work

Golden Work

reż. Bárbaro Xavier | 1’

Niepewność i przeszkody związane z życiem w metropolii. Jedynym pewnikiem jest to, że trzeba pracować i biec, aby nie pozostać w tyle.

Just Waves

Just Waves

reż. Mickaelly Moreira | 1’

Melodyjne marzenie, które pozwala przetrwać pośród chaosu miasta.

Dodatkowe filmy krótkometrażowe

Players

Players

reż. Mariana Ribeiro Prestes | 1’

Późne popołudnie, zachód słońca. Trójka przyjaciół bawi się na plaży bańkami mydlanymi: Henrique, Josué i Słońce!!!

Narciso's Sea

Narciso's Sea

reż. Helio Pereira | 5’

To imponujące, jak wiele dziecko może nauczyć nas – zwykłych dorosłych. Narciso, miejscowy surfer z Baia Formosa, potrafi wskazać, która fala jest najlepsza w Pontal, jak się surfuje w tubie, że życie to nie tylko wygrana i co to znaczy dobre jedzenie. Film, który pozwoli zachwycić się Baia Formosa i chłopcem, który ma cały ocean tylko dla siebie.

The Taste of the Nation

The Taste of the Nation

reż. Diego Alves | 1’

Film obrazuje Brazylijczyków poprzez kolory, smaki, zapachy: owoców, warzyw i nasion.

bannet site atualizado

Konsul Brazylii

Kleber Mendonça Filho
Reżyseria
Reżyseria

Kleber Mendonça Filho

Scenariusz

Kleber Mendonça Filho

Zdjęcia

Pedro Sotero, Fabricio Tadeu

Obsada

Sônia Braga, Maeve Jinkings, Irandhir Santos, Humberto Carrão, Zoraide Coleto

Produkcja

Brazylia/Francja

Barwa
kolor, czarno-biały
Nagrody
FF w Mar del Plata – Najlepsza aktorka (Sônia Braga), Nagroda publiczności; FF w Sydney – Najlepszy film; MFF w Palm Springs – Nagroda Directors to Watch
Lista projekcji
07.05.2022
15:00
Kino Pod Baranami - Sala czerwona