Image
El Deseo

Od czasu canneńskiej premiery chodzą słuchy, że Pedro Almodovar nakręcił najlepszy film w swojej owocnej karierze. Polski zwiastun ,,Bólu i blasku” niedawno pojawił się w sieci. Premiera już w sierpniu!

Choć czarnym koniem tegorocznego wyścigu o Złotą Palmę okazał się Joon–Ho Bong – twórca międzygatunkowego, nowatorskiego ,,Parasite”, Pedro Almodovar również może uznać canneńską premierę za swój triumf. Jego ,,Ból i blask” spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem krytyków i widzów, którzy nie tylko uznali dzieło za wyraz powrotu reżysera do formy, ale wręcz obwieścili go jednym z najlepszych w rozległej filmografii. Ostatnie filmowe przedsięwzięcia Almodovara nie cieszyły się takim uznaniem publiki, jakim mogą poszczycić się kultowe już obrazy pokroju ,,Volver” (2006), ,,Przerwanych objęć”(2009) czy ,,Wszystko o mojej matce” (1999). Niemniej, nawet w przypadku wzbudzających skrajne opinie ,,Przelotnych kochanków” (2013) czy wyjątkowo stonowanej ,,Juliety” (2016) nie sposób odmówić najsłynniejszemu hiszpańskiemu reżyserowi naszych czasów twórczej odwagi i konsekwencji w kreowaniu autorskiego stylu.

,,Ból i blask”, jak możemy wnioskować ze zwiastuna i dotyczasowych recenzji, to dzieło z gatunku autotematycznych, przywodzące na myśl ,,Osiem i pół” Felliniego. Na wskroś osobisty film Almodovara wypełniony jest tropami prywatnych wspomnień i obsesji i niejako podsumowuje jego twórczość na przestrzeni kilku dekad. Nie dziwi więc, że w kwestii aktorskiej reżyser postawił na długoletnich współpracowników, którzy przynajmniej po części zawdzięczają Almodovarowi dynamiczny rozwój swoich karier. Mowa oczywiście o Penelope Cruz, która wystąpiła tu w niewielkiej roli matki Salvadora, a także o Antonio Banderasie, któremu Almodovar powierzył główną rolę. W filmie zobaczymy też Cecilię Roth, znaną przede wszystkim z doskonałej roli we ,,Wszystko o mojej matce”.

Fabuła oscyluje wokół życiorysu Salvadora Mallo, starzejącego się filmowca, który po latach milczenia decyduje się na nawiązanie kontaktu z dawnym współpracownikiem. Spotkanie staje się pretekstem do zanurzenia się we wspomnieniach; Salvador, podupadły na zdrowiu, borykający się uzależnieniem mężczyzna, dokonuje rozliczenia z własnym życiem, przywołując reminiscencje dzieciństwa i pierwszych miłości. Rola Salvadora Mallo przyniosła Antonio Banderasowi nagrodę dla najlepszego aktora w Cannes.

Polską premierę filmu zaplanowano na 23 sierpnia. Zobaczcie zwiastun: 

źródło: festival-cannes.com, kmag

Magdalena Narewska

Picture author
El Deseo