Image
supernova

Stało się, XIII Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA dobiegł końca. Ponad 100 tysięcy widzów w tym roku obejrzało festiwalowe filmy, co uczyniło festiwalowe konto najbardziej popularnym na platformie Player.pl!

 

W Konkursie Głównym „Wytyczanie Drogi” jury w składzie: Jan Komasa, Sophia Hyde, Tom Hall przyznali Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 25.000 złotych dla Maury Delpero za film „Maternal”. W uzasadnieniu werdyktu podali: „Film w interesujący i głęboko humanistyczny sposób ukazuje istotę macierzyństwa, bada jego kuszącą i zarazem niepokojącą tajemnicę i to, jak może się zmieniać i zaskakiwać, jednym kobietom łamiąc serce, dla innych będąc źródłem kojącej siły. My, widzowie, sami możemy zweryfikować własną ocenę tak różnych sposobów na przeżywanie macierzyństwa. Reżyserska Maura Delpero prowadzi nas przez film z zacięciem dokumentalistki, szanując intymność tematu i opowiadając historię w subtelny i przemyślany sposób. Jury docenia także niezwykłe kreacje aktorek nieprofesjonalnych, wśród których wyróżnia się rewelacyjna Augustina Malale. Jesteśmy świadkami wybitnego debiutu reżyserskiego, zapowiadającego świetną artystyczną drogę, na której Maura Delpero jeszcze nieraz poruszy delikatne struny ludzkiej natury, o których łatwo zapominamy”.

 

Nagrodę Kulczyk Foundation za Najlepszy Film w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych w wysokości 100.000 złotych otrzymał film „Supernova” w reżyserii Bartosza Kruhlika. Jury w składzie: Paul Wesley, Margie Simkin oraz Oren Moverman uzasadnili swój wybór następująco: „Jury wybrało ten film za jego oryginalność i wymowną prostotę zobrazowania prawdy o podziałach politycznych i społecznych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie oraz za olśniewającą strukturalnie fabułę: intymną, emocjonalną, tragiczną, a także metaforyczną”.

 

Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych przyznaje własną nagrodę – nagrodę Fipresci, wręczaną na kilku festiwalach filmowych np.: w Toronto, w Cannes, w Wenecji oraz w trakcie Mastercard OFF CAMERA, nagradzając wyróżniające się produkcje filmowe. W tym roku nagrodę tę otrzymał film „A Thief’s daughter” w reżyserii Belén Funes. „Historia rozpoczyna się spokojnie, aby rozwinąć się tak, jak jego bohaterka, której energia wypełnia cały ekran. Reżyserka, Belén Funes, mistrzowsko opowiada swoje rzemiosło, a film wyśmienicie ukazuje życiowe komplikacje. Nie potrzeba tu sztuczek kinematograficznych, otrzymujemy cichą eksplozję, która wyróżnia ten film z dziesiątki wyjątkowo dobrych obrazów z Konkursu Głównego”.

 

Podwójnie nagrodzona, bo nagrodą Mastercard Rising Star w wysokości 10.000 złotych oraz nagrodą za najlepsza kobiecą rolę w wysokości 5.000 złotych została Zofia Domalik w wysokości 5.000 złotych („Wszystko dla mojej matki”, reż. Małgorzata Imielska). Taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz w historii festiwalu. Jury uzasadniło swój werdykt: „Za zniewalający portret opuszczonego dziecka, samotnie walczącego o połączenie z matką, co okazuje się tragicznym rozczarowaniem, oraz za jej zdolność do prowadzenia nas przez cały film, gdzie olśniewa doskonałym występem, pokazując stoicką determinację bohaterki i jej niezwykły hart ducha, dający nadzieję na lepsze”.

 

Nagrodą za najlepszą rolę męską w wysokości 5.000 złotych otrzymał Maciej Musiałowski („Sala Samobójców. Hejter”, reż. Jan Komasa) jury przyznało ją „Za stworzenie postaci, która jest jednocześnie głęboko zaburzona, a jej czyny niewybaczalne, ale też wzbudzająca empatię i angażująca swoim losem. Za podarowanie widzowi możliwości wejścia w tak powikłany umysł młodego mężczyzny, którego historia zemsty w świecie cyfrowym może być przestrogą i moralitem”.

 

Nagroda publiczności zaś powędrowała do filmu „Maryjki” w reżyserii Darii Woszek. Film brał udział w Konkursie Głównym. Na koniec gali wystąpił Sebastian Fabijański – malarz, aktor, ale także i raper. Widzimy się za rok!