Image
Fuga

Agnieszka Smoczyńska szykuje swój anglojęzyczny debiut. W głównej roli wystąpi znana z ,,Black Mirror" Letitia Wright.

Niedawno w sieci pojawił się trailer pierwszego anglojęzycznego filmu Małgorzaty Szumowskiej - ,,The Other Lamb". Okazuje się że swój debiut zagraniczny szykuje również inna ceniona na świecie polska reżyserka - a mianowicie Agnieszka Smoczyńska. Co ciekawe, jej twórcza droga zaczęła się od filmów dokumentalnych - szybko jednak okazało się, że to fabuła jest formą, do której ciągnie ją najbardziej. Przepustką do międzynarodowej kariery dla Agnieszki Smoczyńskiej okazał się już pierwszy pełnometrażowy film, którego scenariusz, nagrodzony w konkursie Script Pro, napisał jeden z najzdolniejszych polskich twórców, Robert Bolesto. Film został doceniony między innymi na festiwalach filmowych w Porto i Sofii, a ponadto zdobył Nagrodę Specjalną jury festiwalu Sundance.

To wyróżnienie zaowocowało dużym zainteresowaniem publiczności, także za oceanem, gdzie film wszedł do regularnej dystrybucji. Po tym sukcesie pojawiły się pogłoski o tym, że kolejny film Smoczyńskiej będzie realizowany poza granicami kraju. Sundance Institute przyznał bowiem jej i Robertowi Bolesto dofinansowanie na projekt postindustrialnego musicalu na podstawie albumu Davida Bowie, zatytułowanego ,,Deranged". Wieści o jego realizacji jednak ucichły, a międzyczasie reżyserka wraz z aktorką Gabrielą Muskałą zrealizowała ,, Fugę" - głębokie studium traumy inspirowane prawdziwymi historiami osób zaginionych i ich rodzin.

Niedawno dowiedzieliśmy się, że debiut anglojęzyczny Agnieszki Smoczyńskiej jednak nastąpi, choć nie w formie musicalowej adaptacji albumu słynnego muzyka, o której losach niewiele wiadomo. Reżyserka jest w trakcie realizacji projektu ,,The Silent Twins". Jest to historia oparta na faktach, inspirowana reportażem Brytyjki Marjorie Wallace. Opowiada o bliźniaczkach, które przestały komunikować się ze światem zewnętrznym, tworząc swój własny, sekretny język. Z czasem ich więź nabrała niepokojącego charakteru i doprowadziła do nieprzewidywalnych konsekwencji. W filmie wystąpi znana z ,,Black Mirror" Letitia Wright" i Tamara Lawrance (,,Na plaży Cheshil"). 

Podejmując się tego tematu, Agnieszka Smoczyńska konsekwentnie podąża drogą, na którą wkroczyła, przygotowując swój poprzedni film z Gabrielą Muskałą w roli głównej. Podobnie jak w przypadku opowieści, analizującej przypadek fugi dysocjacyjnej, fabuła ,,The Silent Twins" również oscyluje wokół psychicznych zaburzeń i problemów natury komunikacyjnej. Na razie nie znamy przewidywanej daty premiery, na której opóźnienie z pewnością wpłynie obecna sytuacja na świecie.

źródło: Culture.pl, holywoodreporter

Magdalena Narewska

Picture author
Krzysztof Wiktor, "Fuga", reż. Agnieszka Smoczyńska