Image
Phoebe Waller Bridge

Po ogromnym sukcesie ,,Fleabag”, nazwisko Phoebe Waller Bridge stało się marką samą w sobie. Fanów tej błyskotliwej czarnej komedii z pewnością ucieszy fakt, że na podstawie pomysłu Brytyjki powstał kolejny serial. Premiera już w kwietniu.

Dwoje przyjaciół spotyka się po niespełna dwóch dekadach. Siedemnaście lat temu zawarli prosty pakt - gdy jedno z nich wyśle wiadomość o treści ,,Run”, a drugi odpowie tym samym, ruszą we wspólną podróż. Brzmi jak przepis na kolejną romantyczną komedię? Nie, jeśli pomysłodawczynią fabuły jest Phoebe Waller Bridge. Jak zdążyliśmy się przekonać, oglądając ,,Fleabag”, twórczyni ta jak ognia unika cukierkowych rozwiązań narracyjnych.

Pierwszy sezon ,,Fleabag”, wyemitowany w brytyjskiej telewizji, szybko zdobył wiernych fanów, ale niekoniecznie obił się szerokim echem w międzynarodowych mediach. Serial powstał na podstawie historii, którą Waller Bridge stworzyła za namową przyjaciółki, Deborah Frances-White. Znana brytyjska standuperka potrzebowała dziesięciominutowego występu, który wypełniłby agendę planowanego festiwalu. Choć zaprezentowany przez Phoebe Waller Bridge występ w niewielkim stopniu przypominał znane publiczności występy, okazał się tak ogromnym sukcesem, że brytyjska aktorka rozpisała go na pełnoprawny monodram, który został wystawiony podczas festiwalu w Edynburgu. Wkrótce okazało się, że historia ma serialowy potencjał.

Widzowie pokochali ,,Fleabag” już po pierwszym odcinku, dostrzegając jego unikatowość i bezkompromisowość. Notoryczne łamanie przez Phoebe Waller Bridge czwartej ściany, szalone monologi, gorzki humor i trafne diagnozy pokolenia dzisiejszych dwudziestokilkulatków - to tylko niektóre z cech serialu, które sprawiły, że został on doceniony nie tylko przez publiczność ale i krytyków. Drugi sezon zdobył aż 11 nominacji do Emmy, co sprawiło, że nazwisko Waller Bridge stało się jednym z najbardziej pożądanych w branży. Fani z ogromnym rozczarowaniem przyjęli fakt, że Brytyjka postanowiła zakończyć swoją przygodę z ,,Fleabag” na drugim sezonie. Nie oznacza to jednak, że postanowiła spocząć na laurach. W kwietniu na HBO zadebiutuje kolejny serial jej pomysłu. Waller Bridge jest również jego producentką wykonawczą.

Autorką scenariusza ,,Ucieczki” (,,Run”) jest Vicky Jones - jej przyjaciółka i wieloletnia współpracowniczka, będąca pierwowzorem Boo, jednej z głównych bohaterek ,,Fleabag”. Trudno nie oczekiwać, że spod rąk tego duetu wyjdzie twór wyjątkowy - to w końcu Jones stoi za scenariuszem popularnego ,,Killing Eve”. Łącząc siły przy wspólnym projekcie, przyjaciółki stworzyły serial, będący połączeniem czarnej komedii i thrillera. Główne role w serialu odegrają znany z ,,Ex Machiny” i ,,Gwiezdnych Wojen” Domnhall Gleeson i Meritt Wever, która ostatnio wystąpiła w ,,Marriage story” Noah Baumbaha. W roli drugoplanowej pojawi się również Phoebe Waller Bridge.

źródło: Indiewire

Magdalena Narewska