Image
Cast Away

Kamienica z delikatesami na parterze. Lokatorzy boją się wychodzić z mieszkań po zmroku, bo gdy tylko brakuje szynki, w tajemniczych okolicznościach znika któryś z nich. | Nowy Jork. Mężczyzna z podejrzeniem wirusa poddany kwarantannie uciekł z laboratorium. Znaleziono go z bronią i psem. | Mężczyzna podejmuje się pracy jako stróż w hotelu po sezonie. Kilka tygodni izolacji z rodziną – co może pójść nie tak?

Ludzie z całego świata dołączają do akcji #zostajęwdomu. Wielu z nich z troski o zdrowie swoich bliskich, zdecydowało się spędzić ten czas samemu. Może więc warto w tym momencie przypomnieć sobie tych, których los również poddał przymusowej samotnej kwarantannie. Bohaterowie poniższego artykułu utknęli w różnych miejscach – w domu, na wyspie, a nawet w kosmosie. Jedni musieli walczyć o przetrwanie, drudzy bawili się świetnie, inni z kolei… próbowali nie dać się nudzie. Wybierzcie sami, z którym z bohaterów spędzicie czas dzisiaj.

DZIECI SAME SIĘ (NIE)NUDZĄ

Historię „Kevina samego w domu” zna cały świat, a jakby komuś przydarzyło się o niej zapomnieć to z pewnością zostanie mu przypomniana w okresie świątecznym. Ale to niejedyny małoletni bohater, który musiał poradzić sobie samemu – „Mały Książę” mieszkał przecież sam na planecie! Fakt, kwarantanna najbardziej jest nie w smak najmłodszym bąbelkom, które przez to nie mogą bawić się na podwórku i wisieć na trzepaku, ale może to właśnie dobry czas do wyciągnięcia planszówek, które jednak radzimy ostrożnie dobierać, chyba że ma się nadzieje na przygody rodem z „Jumanji”. Jednak ten czas można również poświęcić na doskonalenie swoich umiejętności, by niczym Fiona z opowieści o najbardziej znanym ogrze świata – „Shreku”, wychodząc z domu mieć już opanowane sztuki walki. A te mogą się przydać, gdy tak jak Gloria, Melman, Alex i Marty traficie na wyspę „Madagaskar”. Gdy jednak musicie wychodzić do pracy i nie macie z kim zostawić swoich pociech, polecamy „Nianię” McPhee.

JAK UTKNĄĆ TO Z (NIE)ZNAJOMYMI

Jeżeli wydaje się Wam, że dobrze znacie swoich znajomych to spróbujcie spędzić z nimi kwarantannę, będąc ze sobą absolutnie szczerymi i czytając na głos smsy i maile, które do Was przychodzą. Może się okazać, że „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” i tak naprawdę jesteście „(Nie)znajomymi”. Z drugiej strony i tak najważniejsze, żeby nie dojść do wniosków, do których doszli bohaterowie hitchcockowskiego „Sznura”, zabijając kolegę ze studiów i chowając go w szafce, służącej za stolik. Bo pamiętajcie: jak bardzo sytuacja w trakcie kwarantanny nie byłaby napięta, wszystkie problemy da się rozwiązać, rozmawiając!

W SAMOTNOŚCI CIENIE ZDERZAJĄ SIĘ Z LUDŹMI

Samotność skłania nas do refleksji, pozwala zauważyć to, co będąc w tłumie jest dla nas niezauważalne. Bohater „Okna na podwórze”, ze względu na złamanie nogi, zostaje przykuty do wózka inwalidzkiego. Przez lornetkę śledzi życie sąsiadów, co staje się jego obsesją. Absolutnie nie zachęcamy do podobnego wkraczania w czyjąś prywatność, bo można podobnie do L.B. Jeff’a Jefferies’a dojść do niebezpiecznych wniosków. Już lepiej zadzwonić do bliskich - może dowiemy się czegoś, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy, niczym Ivan z „Locke”. Pięcioletni Jack mieszka w tytułowym „Pokoju” od urodzenia. Świat ogranicza się dla niego do niewielkiej powierzchni i nie wie, że jest coś poza znanymi sobie ścianami. Wiedzą to natomiast naukowcy z „Głębi strachu”, którzy uwięzieni w podwodnej stacji badawczej, próbują wydostać się na zewnątrz. Podobny strach towarzyszy Aronowi Ralstonowi, który wspinając się w górach Utah, doznaje wypadku, w którego wyniku jego ręka zostaje przygnieciona przez głaz. Chłopak przez „127 godzin” walczy o przetrwanie. Czynią to także bohaterowie filmu „Na granicy”, którzy w czasie wichury zostają odcięci od cywilizacji w bieszczadzkiej chacie. Jak się skończy ta męska przygoda, szyta na miarę „Powrotu” Andrieja Zwiagincewa? Od dłuższego siedzenia w domu paranoi można dostać i ciężko znaleźć sobie miejsce: „że przy oknie, a że przodem, że bokiem, a że nie wiadomo dlaczego”. Aż chce się powiedzieć: istny „Dzień świra”!

POZA ŚWIATEM

Zagubiona pośród fal oceanów wyspa („Cast Away”), może kryć w sobie wiele tajemnic i złoto („Zaginione Miasto Z”), które mogą zdobyć tylko najlepsi. Dowództwo na niej obejmują Alicia Vikander i Michael Fassbender („Światło między oceanami”). Pomagają im Brooke Shields i Christopher Atkins („Błękitna Laguna”). Wartę w latarni trzymają William Dafoe i Robert Pattinson („The Lighthouse”). Tutaj każdy gra na rzecz drużyny („Dżungla”). Jeden z nich walczy, wykonując własne zadanie („Człowiek-scyzoryk”), pozostali pomagają mu, obserwując jego zmagania („Piekło na Pacyfiku”). Jeśli ktoś przekroczy wyznaczony czas na wykonanie zadania staje się więźniem wyspy, choć oddaje „Wszystko za życie”.

TYLKO NIE OTWIERAJCIE NIEZNAJOMYM

Będąc samemu w domu, można nieźle napędzić sobie stracha. Nic więc dziwnego, że motyw ten był bardzo chętnie wykorzystywany przez filmowców. Tytułowa bohaterka filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” pod nieobecność męża w domu, zaprzyjaźnia się z sąsiadami. Na pozór przyjacielskie małżeństwo ma jednak ukryte intencje. Czy młodej dziewczynie uda się uwolnić spod wpływu sąsiadów? Podobną zagadkę kryją mieszkańcy kamienicy w filmie „Delicatessen”, w której na parterze znajduje się sklep. Gdy zaczyna brakować w nim mięsa, w tajemniczych okolicznościach w trakcie nocy znika jeden z mieszkańców. Louison zostaje zatrudniony przez właściciela delikatesów jako złota rączka. Czy spotka go podobny los do jego poprzednika? Kilka tygodni izolacji z rodziną – czy coś może pójść nie tak? Odpowiedź daje Stanley Kubrick w swoim „Lśnieniu”. Gdy Jack przyjmuje pracę stróża i jedzie wraz z żoną i synem do hotelu, którego ma pilnować nie wie, że ten z pozoru spokojny pobyt, obierze całkiem nieprzewidziany obrót. Tego, co go spotka, nie przewidział także adwokat, grany przez Daniela Radcliffa, który przyjechał do domu, zmarłej klientki. Czego chce „Kobieta w czerni”? Tego nie wiecie, ale że wróci bądźcie pewni.

Każdy teraz marzy o „Azylu”, w którym mógłby się schronić. Meg wraz z córką chowają się w nim przed złodziejami, ale na jak długo można schronić się przed światem? Świat dotknięty wirusem zostaje nam pokazany w „Jestem legendą”. Naukowiec i jego pies przemierzają Nowy Jork, unikając ludzi, których ten wirus przemienił w krwiożercze bestie, by znaleźć sposób by to wszystko naprawić – tylko czy nie zaszło to już za daleko? Całe szczęście, że teraz można obejrzeć te filmy w domu, bo można zacząć się bać już na samą myśl samotnego powrotu z kina.

SAMI W KOSMOSIE

Kiedy zostaje się w domu samemu, samotność może dać się we znaki. Ale co dopiero mają powiedzieć ci, którzy utknęli sami w kosmosie? Przekonał się o tym Matt Damon w „Marsjaninie” a także Sandra Bullock i George Clooney w „Grawitacji”. Gdy więc następnym razem usłyszycie: „Otwórz właz HAL i wyrusz w podróż niepodobną do innych, a dane Ci będzie poznać najgłębiej skrywane tajemnice wszechświata.” dobrze się zastanówcie, bo może to być albo „2001: Odyseja kosmiczna”, albo „Moon” - ten ostatni w mistrzowski sposób pokazuje studium samotności. Na dłuższą metę, żeby nie zwariować, człowiek potrzebuje obecności drugiego człowieka. Może się więc okazać, że w trakcie wspólnej kwarantanny znajdziecie prawdziwe uczucie, niczym „Pasażerowie” – wybudzeni przedwcześnie, muszą ponieść konsekwencje jednej decyzji.

Kinga Majchrzak

Inspiracji dostarczył: Kacper Oracz