Image
Bartosz Bielenia

Świat kina skradł go teatrowi. Krakowska publiczność pamięta go dobrze z Teatru Starego, w którym oglądać można go było w takich sztukach jak: „Wesele”, „Paw królowej” czy „Kopciuszek”. W ubiegłym roku dał się poznać i pokochać szerszej publiczności dzięki roli w nominowanym do Oscara filmie Jana Komasy „Boże Ciało”. Możemy być pewni, że to świetny początek.

Ubiegły rok zdecydowanie należał do Bartosza Bieleni. Rola Daniela, podającego się za księdza w „Bożym Ciele” przyniosła mu szeroki rozgłos, choć nie był to jego filmowy debiut. Widzieliśmy go już m.in. w filmie Wojciecha Kasperskiego „Na granicy”, za rolę w którym, podczas 9-tej edycji Festiwalu Mastercard OFF CAMERA odebrał wyróżnienie aktorskie.

Młody aktor ukończył krakowską szkołę teatralną, a będąc jeszcze studentem zagrał w sztuce greckiego reżysera Theodorosa Therzopoulosa - „Mauzer” i otrzymał angaż w Starym Teatrze. Co ciekawe, już niejednokrotnie wcielał się tam w rolę księdza - w „Weselu” Jana Klaty oraz kleryka w sztuce „Być jak Steve Jobs…” Marcina Libera. Jego talent aktorski zdążył obronić się już nieraz - w teatrze wcielał się również w role Hamleta („Hamlet”), Edmunda („Król Lear”), a także wróżki („Kopciuszek”). Obecnie, poza gościnnymi występami w Krakowie, gra w Teatrze Nowym Krzysztofa Warlikowskiego w Warszawie.

Wśród licznych otrzymanych przez Bielenię nagród wymienić należy nagrodę na 55. The Chicago International Film Festival, Nagrodę Zbyszka Cybulskiego czy Nagrodę Aluminiowego Konia na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie. Kilka dni temu wyróżniony został kolejną, prestiżową nagrodą European Shooting Stars, którą przyznaje European Film Promotion (EFP). Rozdanie nagród nastąpi w trakcie tegorocznego festiwalu Berlinale.

Wśród laureatów tej nagrody są m.in.: Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz, Zofia Wichłacz czy Dawid Ogrodnik. Celem przyznawania nagród Shooting Stars jest docenienie i promowanie europejskich aktorów i aktorek. Członkami międzynarodowej kapituły, wybierającej laureatów są producenci, reżyserzy, reżyserzy castingów oraz krytycy. W tym roku, oprócz Bartosza Bieleni, na liście znalazło się dziewięć nazwisk europejskich aktorów i aktorek, a wśród nich: Jonas Dassler (‚Złota rękawiczka”) czy Zita Hanrot („Plan na miłość”).

Kinga Majchrzak

Picture author
Marcin Szpak