Image
Adam McKay

Mieliśmy już Black Mirror – popularną antologię, eksplorującą zagrożenia związane z rozwojem technologii. Teraz przyszedł czas na tę ekologiczną, za której reżyserią i scenariuszem stoi Adam McKay - ekspert w dziedzinie objaśniania skomplikowanych zjawisk.

W momencie, gdy płonie Australia, a Indonezja mierzy się z kolejną falą powodzi, trudno o lepsze filmowe wiadomości. Choć dokumentów, przybliżających nam kulisy kryzysu klimatycznego, nie brakuje, serialowa antologia wydaje się wyjątkowo trafionym pomysłem, mającym potencjał, aby objaśnić nam złożoność tego zjawiska w kreatywny i kompleksowy sposób. A do tego zasugerować konkretne rozwiązania, zamiast straszyć apokalipsą.

Zdaje się zresztą, że HBO, które zajmie się produkcją antologii, dąży do tego rodzaju metody uświadamiania widowni w zakresie zmian klimatycznych. ,,Lód płonie”(2019), dokument stacji, który pojawił się na platformie w zeszłym roku, jest przykładem filmu, prezentującego kolejne sposoby na uratowanie planety, zamiast mnożyć scenariusze katastrofy. Choć tytuł nowej antologii – the ,,Unhabitable Earth” – brzmi raczej mrocznie, można podejrzewać, że i tutaj producenci podążą tą ścieżką.

Biorąc pod uwagę nazwisko twórcy, który zajmie się reżyserią i scenariuszem pilota serialu, powinniśmy jednocześnie spodziewać się sporej dawki wiedzy, podanej w przystępny sposób. Jest to w końcu Adam McKay, twórca niezapomnianego ,,The Big Short”(2015) i ,,Vice”(2018) – dwóch filmów, objaśniających kulisy zdarzeń, które w dużej mierze zdefiniowały obecny kształt współczesnego świata. McKay nie ma litości dla ,,grubych ryb” i bezlitnośnie obnaża mechanizmy działania skorumpowanego i nastawionego zysk amerykańskiego systemu. Wszystko to za pośrednictwem wyjątkowo wizjonerskich i niesztampowych metod.

W ,.The Big Short” McKay dokonał nie lada wyczynu, objaśniając w prosty sposób zupełnym laikom, w jaki sposób powstała bańka finansowa, stojąca za crashem na giełdzie w 2009, który doprowadził świat na skraj zapaści finansowej. Czy tym razem również możemy się spodziewać łamania czwartej ściany i Margot Robbie w wannie z bąbelkami, dającej widzom wykład? Trudno stwierdzić – na razie niewiele wiemy o projekcie.

Z dostępnych dotychczas informacji wynika, że ,,The Unhabitable Earth” będzie fabularyzowaną adaptacją serii artykułów i książki dziennikarza Davida Walllace’a-Wellsa. Podobnie jak teksty źródłowe, kolejne odcinki serialu będą eksplorować kolejne możliwe scenariusze dalszych losów planety w przypadku podjęcia bądź niepodjęcia przez rządy poszczególnych akcji. McKay ma przetrzeć szlaki dla kolejnych filmowców, oferując przestrzeń dla do snucia rozważań na temat przyszłości ludzkości i Ziemi. To nie jedyny projekt, jaki McKay przygotowuje dla HBO. W ostatnich dniach świat obiegła wiadomość, że reżyser ma również wspólpracować ze zdobywcą tegorocznej Złotej Palmy, Joon Ho Bongiem przy okazji realizacji serialowej wersji ,,Parasite”. Reżyser w wywiadzie dla Deadline tłumaczył, że uwielbia poczucie humoru McKaya i satyryczne spojrzenie na amerykańską politykę. Na razie nie znamy wielu szczegółów tej kolaboracji. Pozostaje nam więc niecierpliwie czekać na oba projekty McKaya.

źródło: Deadline, IndieWire

Magdalena Narewska