Image
Filip Radwański

Netia OFF CAMERA to nie tylko filmy. Organizatorzy i w tym roku zadbali o to, by wszyscy zainteresowani pracą w branży filmowej mogli otrzymać solidną dawkę cennej wiedzy.

Oscarowo – festiwalowo

PRO INDUSTRY to sekcja zorganizowana z myślą o wszystkich tych, którzy zajmują się produkcją filmową zawodowo. To wyśmienita okazja do tego, by poznać tajniki sukcesu, wymienić się spostrzeżeniami nawiązującymi do tej tematyki czy nawiązać nowe, branżowe kontakty. Nie może zabraknąć także specjalnych wykładów otwartych, podczas których swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się profesjonaliści. Nie inaczej jest w tym roku! Na pierwszy ogień: „Oskarowa strategia biznesu”.

Podczas wczorajszego spotkania producenci filmu zatytułowanego „Twój Vincent” – Sean Bobbitt i Paweł Zając – opowiedzieli o tym, w jaki sposób udało im pozyskać fundusze i zrealizować film na miarę polskiej propozycji do Oscara. Rozmowa, której moderatorem była Anna Dziedzic z Film Commision Poland, dotyczyła głównie samego powstawania filmu, jego finansowania oraz promocji. Nie brakowało także pytań o szczegóły warsztatowe, np. o dobór malarzy i pracę nad kolorystyką. – Nie wiedzieliśmy, jaki będzie odbiór tego filmu. Ale wiedzieliśmy, że na pewno jest na tyle wyjątkowy, że gdzieś znajdziemy sposób na jego sfinansowanie – opowiadał Sean Bobbit. – Zobaczyliśmy minutowy trailer i to wystarczyło, żeby się zakochać w projekcie; przejść z tego szaleństwa, które widzieliśmy w oczach twórców, w ramy filmu. – potwierdzał Paweł Zając: dyrektor funduszu kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza, który zaznaczał również, jak bardzo ważna jest innowacja. – Jeżeli jest gdzieś ten zalążek innowacyjności, to teraz jest dobry moment, by szukać inwestora. Ale pamiętajmy też, że sukces to nie tylko innowacja; to też ludzie i sam rozwój projektu. – zaznaczał. Ze strony publiczności pojawiły się także pytania o nominację do Oscarów. – Wiedzieliśmy, że będzie ciężko konkurować z Pixarem. Ja jestem zadowolony z efektów naszej kampanii. – zapewniał Sean Bobbit, który na koniec zdradził, że wraz ze swoim zespołem już myśli nad nowym projektem.

Jak zostać dobrym producentem?

Równie emocjonująco było także podczas popołudniowego spotkania. Punktualnie o godzinie 17:00 Sala Panoramiczna Międzynarodowego Centrum Kultury ponownie stała się przestrzenią do dyskusji. Tym razem słuchacze mogli się przekonać o tym, jak ważna jest koprodukcja. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się ekspertki w tej dziedzinie: Roshanak Behesht Nedjad (ekspert EAVE), Agnieszka Dziedzic oraz Agata Szymańska. Goście podczas półtoragodzinnej rozmowy, której prowadzącą także była Anna Dziedzic, podzieliły się refleksją na temat pracy koproducenckiej. – Jednym z istotnych czynników są pieniądze, ale nie zapominajmy, że nie tylko one są ważne. Jest wiele innych powodów. (…) Czasem to zależy od ludzi, z którymi się pracuje. Ja jestem niewielkim producentem, więc z mojej perspektywy praca z innymi, większymi partnerami pozwala nabrać doświadczenia. – wyjaśniała Agnieszka Dziedzic, odpowiadając na pytanie o kwestie wyboru koprodukcji. Pojawił się także temat monitoringu prac nad filmem i współpracą z reżyserami. – Kontrola jest ważna, nawet wtedy, kiedy dobrze znasz ludzi, z którymi pracujesz. Każda osoba jest inna i wciąż się zmienia. – uczulała Roshanak Behesht Nedjad. Padły także ważne słowa dotyczące samej misji tworzenia filmu jako koproducent. – Rób to, co chcesz robić. Od ciebie zależy, jaką historię wybierzesz. – mówił nasz zagraniczny gość.

Nie zabrakło także pytań ze strony widowni, m.in.: o trudności formalne przy koprodukcjach czy o realizację takiego przedsięwzięcia w innych krajach. 

Pierwsze spotkania organizowane w ramach OFF CAMERA PRO INDUSTRY za nami, ale to nie koniec! Przed nami bowiem jeszcze wiele ciekawych rozmów, które pozwolą nam podejrzeć świat produkcji filmowej „od kuchni”. PRO INDUSTRY potrwa aż do środy.

Sabina Obajtek


fot. Filip Radwański