Image
17th Street Production

Co prawda, w innym składzie, niż ten, do którego zdążyliśmy się przywiązać – ale wciąż z tym samym konceptem. Premiera już za niecały rok.

Któż nie tęskni za niezapomnianym ,,XOXO” w wykonaniu Kristen Bell, która użyczyła głosu enigmatycznej plotkarze, bezlitosnej komentatorce nowojorskich elit? Serial, niejednokrotnie krytykowany za gloryfikowanie bogactwa i płytki przekaz, swego czasu miał niebagatelny wpływ na kształt marzeń i miłosnych oczekiwań milionów nastolatek na całym świecie. Oglądany po latach, stanowi też wierny zapis modowych i muzycznych tendencji, które towarzyszyły nam przed dekadą, będąc jednocześnie pierwszym serialem, w którym tak ważną rolę odgrywały media społecznościowe.

Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść – twórcy ,,Plotkary” popełnili powszechny grzech, sprzeniewierzając się tej dewizie, czego efektem była niekończąca się opowieść, pełna nieścisłości i pobocznych wątków. Niemniej, trudno odmówić serialowi statusu kultowego. Niemal każdy, kto dorastał na przełomie pierwszej i drugiej dekady nowego tysiąclecia, miał styczność z ,,Plotkarą”. Świat nowojorskich nastolatków, niemal nierealny w swoim blichtrze i rozmachu, stał się obiektem milenialnej obsesji. Było to po części zasługą wyrazistych postaci o kontrastujących ze sobą charakterach. Niestety, wielu aktorom serii serial zamiast pomóc - zaszkodził w aktorskim rozwoju – Leighton Meester i Ed Westwick do dziś kojarzeni są przede wszystkim z występami w ,,Plotkarze”. Jedynie dla Blake Lively serial stał się przepustką do kariery w Hollywood.

Okazuje się, że reboot nie będzie stanowił okazji do prześledzenia dalszych losów Sereny van der Woodsen i Blair Waldorf. Akcja nowego sezonu ,,Plotkary” wciąż będzie rozgrywać się na Upper East Side, ale jej bohaterami będzie kolejna generacja bogatych nastolatków, dorastających w jednej z najbardziej elitarnych dzielnic Nowego Jorku. Oczywiście, wraz z serialem musi wrócić i tytułowa Gossip Girl. W zakończeniu ostatniego sezonu spostrzegawczą i uszczypliwą Plotkarą okazał się – ku rozczarowaniu wielu fanów, którzy uznali to za scenariuszowe ,,pójście na skróty” – nie kto inny jak czarna owca elity, Dan Humphrey, którego po różnych perypetiach poślubiła Serena.

Dlaczego twórcy zdecydowali się na taką formę kontynuacji ,,Plotkary”? Z pewnością przyświecała im chęć sportretowania generacyjnych różnic i zmian, jakie w ciągu dekady zaszły w stosunku nastolatków do social mediów. Można jednak podejrzewać, że to również wynik decyzji aktorów, którzy niechętnie powróciliby do odgrywania dawnych ról. Niektórzy z nich, jak Leighton Meester, odcięli ten etap kariery grubą kreską, podkreślając szkodliwość prezentowanych w serialu wzorców. "Mam nadzieję, że młode kobiety nie patrzą na to [związek Chucka i Blair, przyp.red.], myśląc, «Powinnam kształtować mój związek w ten sposób» bo była tam przemoc domowa”. - mówiła w audycji Dirty Pop Live! kilka lat temu.

Rebootu możemy spodziewać się w 2020 roku.

źródło: Deadline, Dirty Pop Live!

Magdalena Narewska

Picture author
17th Street Production