Image
Parasite

To była noc, którą będziemy wspominać przez cały rok, bowiem gwiazdy ułożą się w taką konstelację ponownie dopiero za 12 miesięcy. Oczy wszystkich zwróciły  się w kierunku Dolby Theatre, gdzie w ciągu jednej nocy spełniło się z pewnością więcej niż jedno marzenie. Po odebraniu nagrody za najlepszy film zagraniczny, Bong Joon-Ho powiedział: „I’m ready to drink tonight”, ale musiał z tym jednak poczekać do odebrania jeszcze trzech statuetek.

Wszyscy czuliśmy, że ten rok bezapelacyjnie należał do „Parasite”, który jeszcze z żadnego festiwalu nie wrócił z pustymi rękami. W przypadku Oscarów wrócił aż z 4 złotymi statuetkami, w tym za najlepszy film, najlepszy film zagraniczny i reżyserię. Bong Hoon-Ho podziękował ze sceny Martinowi Scorsese, mówiąc, że uczył się na jego filmach w czasie studiów i zaszczytem była już sama nominacja w tej samej kategorii co reżyser „Irlandczyka”.

Jak można było się spodziewać, statuetkę za najlepszą rolę męską odebrał Joaquin Phoenix za rolę w „Jokerze”, zaś Brad Pitt za drugoplanową rolę w „Pewnego razu w… Hollywood”. Najlepszą aktorką została, i tutaj również bez większego zaskoczenia, René Zellweger za rolę Judy Garland w filmie „Judy”, natomiast Laura Dern za swoją niesamowitą kreację w „Historii małżeńskiej” została najlepszą aktorką drugoplanową.

Najlepszą animacją okazała się 4 część serii „Toy Story”, choć szkoda w tym wypadku niedocenienia „Zgubiłam swoje ciało”. Oscarem nagrodzony został także Roger Deakins za swoje wspaniałe zdjęcia do „1917” (była to jego druga statuetka pośród trzynastu oscarowych nominacji), natomiast nagrodę za kostiumy do „Małych kobietek” otrzymała Jacqueline Durran (druga wygrana, a piąta nominacja). Niezwykle cieszą nagrody scenariuszowe – tę za scenariusz oryginalny odebrał Bong Joon-Ho, natomiast za scenariusz adaptowany – Taika Waititi, dzięki czemu został doceniony wybitny „Jojo Rabbit”, choć z pewnością nagród można by przyznać mu znacznie więcej.

Wracając do zaskoczeń - z całym przekonaniem można do nich zaliczyć występ Eminema, który wykonał utwór „Lose Yourself”, za który dostał w 2003 roku Oscara, a także wykonanie przez Billie Eilish „Yesterday” w trakcie in memoriam. „Boże Ciało”, nominowane w kategorii filmów międzynarodowych, nie było jedynym polskim akcentem na tegorocznej gali rozdania Oscarów. Piosenkę "Into the Unknown" z filmu „Kraina Lodu 2”, wykonano w kilku językach, w tym po polsku przez Katarzynę Łaska (polska wersja: „Chcę wierzyć snom”).

Mowy zwycięzców były bardzo poruszające jednak, jeśli wyróżnić jedną w szczególności, byłyby to słowa Hildur Guðnadóttir: To the girls, to the women, to the mothers and daughters who hear the music bubbling within, please speak up. We need to hear your voices.

Rami Malek, zeszłoroczny zdobywca Oscara za rolę w „Bohemian Rhapsody”, zapytany tuż przed rozpoczęciem ceremonii w Dolby Theatre o to, co się zmienia w życiu po otrzymaniu statuetki powiedział, że wygraną świętuje się tak, jak jeszcze nigdy w życiu niczego się nie świętowało. I mamy nadzieję, że wszystkim nagrodzonym tej nocy się to udało.

Kinga Majchrzak

 

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

Najlepszy film: "Parasite"

Najlepsza reżyseria: Bong Joon Ho, "Parasite"

Najlepszy aktor: Joaquin Phoenix, "Joker"

Najlepsza aktorka: Renée Zellweger, "Judy"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Brad Pitt, "Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Laura Dern, "Historia małżeńska"

Najlepszy scenariusz oryginalny: Bong Joon Ho, Han Jin Won, "Parasite"

Najlepszy scenariusz adaptowany: Taika Waititi, "Jojo Rabbit"

Najlepszy film animowany: "Toy Story 4"

Najlepszy film międzynarodowy: "Parasite", Korea Południowa

Najlepszy film dokumentalny: "Amerykańska fabryka"

Najlepsze zdjęcia: Roger Deakins, "1917"

Najlepszy montaż: Michael McCusker, Dirk Westervelt, Andrew Buckland, "Le Mans '66"

Najlepsza scenografia: Barbara Ling; Nancy Haigh, "Pewnego razu... w Hollywood"

Najlepsze kostiumy: Jacqueline Durran, "Małe kobietki"

Najlepszy utwór muzyczny: "(I'm Gonna) Leave Me Again", "Rocketman"

Najlepsza muzyka filmowa: Hildur Guðnadóttir, "Joker"

Najlepsze efekty specjalne: Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy, "1917"

Najlepsza charakteryzacja: Kazu Hiro, Anne Morgan,Vivian Baker, "Gorący temat"

Najlepszy montaż dźwięku: Mark Taylor, Stuart Wilson, "1917"

Najlepszy dźwięk: Donald Sylvester ("Le Mans '66")

Najlepszy film krótkometrażowy: "The Neighbors' Window"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Hair Love"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Learning to Skateboard in the Warzone"