Image
Christopher Nolan

Jeśli wydaje Wam się, że obejrzeliście już wszystko co mieliście zapisane na watch-liście napisanej dziesięć lat temu, na pomoc przybywają krótkie metraże znanych twórców.

Krótkie formy znanych filmowców są dostępne on-line. Wśród nich: Nolan, Waititi oraz Scorsese.

Doodlebug – Christopher Nolan

Film „Doodlebug” już zapowiada to co Nolan będzie rozwijać w swoich monumentalnych filmach w przyszłości. Reżyser przygląda się codzienności mężczyzny, który usiłuje zabić robaka chodzącego po mieszkaniu. Wraz z dynamicznym ruchem kamery śledzimy specyficzną relację władza/podległość, która zdaje się być skrajnie niestabilna.

Pioneer – David Lowery

Autor melancholijnego „Ghost Story” skupił się na krótkiej chwili bliskości między ojcem, a synem. Ojciec opowiada swojemu dziecku bajkę na dobranoc. Historyjka jest z pozoru zwyczajną historią dla dzieci, w której znajdziemy taki postacie jak książę i księżniczka. Jednak, zaskakująco, historia nie kończy się szczęśliwie, a bohaterowie nie są wymyśleni… Yo!

My Saint – Ana Lily Amirpour

Film artystki łączy komercję ze sztuką. Przy tworzeniu tego video brali udział dyrektorzy kreatywni Kenzo oraz Karen O. Neonowy, barwny świat spaja ze sobą modę, muzykę i film.

Two Cars, One Night - Taika Waititi

Waititi, o którym ostatnio było głośno ze względu na jego andersonowski projekt „Jojo Rabbit” sfilmował historię dwójki ludzi, między którymi buduje się relacja. Parking przy pubie, Nowa Zelandia, czarno-białe zdjęcia. Niesamowicie klimatyczny obraz został doceniony przez Akademię Filmowa. Taika Wititi otrzymał wtedy pierwszą nominację do Oscara.

The Big Shave – Martin Scorsese

Krótki metraż Scorsese nakręcony w 1967 roku zdaje się być niezwykle prostą historią. Reżyser przygląda się codzienności mężczyzny, którego każdego dnia idzie do łazienki i się goli. Film jest komentuje sprawę udziału USA w wojnie w Wietnamie. W tym kontekście, krótka opowieść nabiera zupełnie innego, gorzkiego wymiaru.

Welcome Home – Spike Jonze

Twórca wybitnego „Her” zrobił kampanię promocyjną dla Apple HomePod. W czterominutowym video występuje FKA Twigs. Film jest połączeniem dwóch artystycznych wizji, zarówno zmysłowości artystki, jak i wyobraźni i wrażliwości Jonze.

Julia Smoleń