Image
123

Oszalały Jean Dujardin, który chce stać się jedynym na świecie posiadaczem kurtki ze skóry jelenia – tak w skrócie można opisać fabułę najnowszego filmu autora ,,Morderczej opony”.

W najnowszym filmie Quentina Dupieux absurd goni absurd. Sam reżyser podczas tegorocznego festiwalu w Cannes przekonywał, że spoglądając na film z dystansu, okazuje się, że wcale nie jest tak szalony, jak mogłoby się wydawać – to po prostu studium szaleństwa, serwowane z niemal dokumentalną precyzją. Decydując się na seans, warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z twórcą ,,Morderczej opony”. Groteska i absurdalne poczucie humoru są integralną częścią twórczości Dupieux, lepiej znanego pod pseudonimem Mr. Oizo.

Ten jedyny w swoim rodzaju twórca filmowy zasłynął pod koniec lat dziewięćdziesiątych utworem ,,Flat Beat”. Mr Oizo/Dupieux przez długi okres czasu znany był przede wszystkim jako DJ, produkujący muzykę elektroniczną. Pierwsze kroki jako filmowiec stawiał, reżyserując własne teledyski. Romans z tą krótką formą zaowocował licznymi filmami pełnometrażowymi, których większość stanowią czarne, surrealistyczne komedie. ,,Mordercza opona”(2010) była w zasadzie projektem, który nie miał prawa się udać – komediowy horror z tytułową oponą w roli głównej okazał się jednak sporym sukcesem, zbierając dobre recenzje. Choć w kontekście komercyjnym nie poradził sobie aż tak dobrze, bez wątpienia zyskał miano kultowego.

,,Deerskin” również oceniane jest przez krytyków dość wysoko. Chwalona jest przede wszystkim żelazna konsekwencja, z jaką Dupieux trzyma się prostego konceptu, doprowadzając nieskomplikowaną intrygę do zaskakującego finału. Bohaterem filmu jest Georges, rozwiedziony mężczyzna w średnim wieku, który, zakupiwszy wyposażoną we frędzle kurtkę z danielej skóry, zaczyna mieć na jej punkcie obsesję – do tego stopnia, że postanawia pozbyć się wszystkich innych posiadaczy podobnego okrycia wierzchniego. To wyjątkowa rola w dorobku Jeana Dujardina, szerzej rozpoznawalnego przede wszystkim za sprawą oscarowego ,,Artysty”(2011). Francuski aktor, często wcielający się w postaci eleganckie i dystyngowane, przełamuje tutaj swoje emploi, grając mężczyznę nieokrzesanego, gwałtownego, swoim wyglądem zdecydowanie nie wpisującego się w nowoczesne kanony piękna.

W sieci pojawił się niedawno polski zwiastun szalonej komedii ze sporą dozą absurdu. Polskim dystrybutorem filmu będzie Stowarzyszenie NOWE HORYZONTY. Do rodzimych kin ,,Deerskin” wejdzie już 3 stycznia.

źródło: IndieWire

Magdalena Narewska