Image
The Other Lamb

Światowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, „The Other Lamb”, za pośrednictwem serwisów streamingowych i w wybranych kinach, już 3 kwietnia. Intrygujący zwiastun pierwszego, anglojęzycznego dzieła reżyserki „Twarzy”, właśnie pojawił się w sieci.

„The Other Lamb” to horror przywodzący na myśl niedawne „Midsommar. W biały dzień” (2019) oraz serial „Opowieści podręcznej” (2017-). Niepokojąca atmosfera splata się w nim z dziwnymi wierzeniami, a kobieca seksualność zostaje wtłoczona w nieznoszące sprzeciwu, patriarchalne ramy. Akcja filmu rozgrywa się w leśnej głuszy, gdzie w izolacji od świata zewnętrznego żyje zagadkowa sekta, składająca się z młodych kobiet skupionych wokół charyzmatycznego i atrakcyjnego „Pasterza” (Michiel Huisman). Jedną z wyznawczyń jest nastoletnia Selah (Raffey Cassidy), która urodziła się i wychowała w całkowitym oderwaniu od świata, jaki znamy. Życie dziewczyny wkrótce diametralnie się zmieni – jej dojrzewanie nie umknęło uwadze przywódcy, który coraz uważniej przygląda się swojej podopiecznej (a zarazem córce). Czując złowrogie spojrzenia mężczyzny, dziewczyna zaczyna być nawiedzana przez niepokojące wizje, które sprawiają, że kwestionuje porządek panujący w sekcie.

Wybrani mieli okazję zobaczyć już „The Other Lamb” podczas Festiwali w Toronto, San Sebastian i Londynie. Film zebrał pochlebne recenzje, a szczególnie docenianym jego aspektem jest strona wizualna, nad którą pieczę sprawował stały współpracownik Szumowskiej, operator Michał Englert. Rzeczywiście, oglądając dostępny w Internecie zwiastun, trudno nie zwrócić uwagi na osnute mistyczną mgłą plenery, spowitą w mroku leśną osadę czy wyraziste kolory ubrań noszonych przez wyznawczynie, przypominające kostiumy z „Osady” (2004) M. Night Shyamalana.

Deborah Young z magazynu „Hollywood Reporter”, podsumowując swoje wrażenia z seansu napisała: Małgorzata świetnie panuje nad filmowym medium, co sprawia, że film jest prawdziwą przyjemnością: od stylizowanych zdjęć Englerta, które tworzą quasi-średniowieczną atmosferę, po majestatyczny akompaniament muzyczny Pawła Mykietyna i Rafaela Leloupa, pozostawiający miejsce na nieoczekiwaną, głośną popową piosenkę. Recenzentce wtóruje Allan Hunter z portalu „Screen Daily” pisząc: Polska reżyserka "Body/Ciała" i "Twarzy" wykorzystuje opowieść o kobietach, znajdujących się na łasce charyzmatycznego przywódcy kultu, by wnikliwie przeanalizować bardzo prawdziwe oblicze toksycznej męskości i nadużyć władzy. Świetne panowanie nad dziełem oraz płynącym z ekranu potokiem niepokojących obrazów wzmocni reputację Szumowskiej jako reżyserki-wizjonerki. Ostrożniejszy w zachwytach jest za to Dennis Harvey z „Variery”, zwracający uwagę na ograne przesłanie filmu: Ta często uderzająca wizualnie opowieść o kobietach będących w niewoli swojego samotnego przywódcy, jest bardzo atrakcyjna. Rozwija się powoli, z charakterem i wnikliwością narracyjną. Ostatecznie jednak reżyserka i scenarzystka Catherine S. McMullen, wydają się powtarzać podstawową prawdę, że ślepe poddanie się patriarsze zawsze owocuje złem dla kobiet, dzieci i prawdopodobnie także samych mężczyzn.

Nieznana jest jak na razie data polskiej premiery „The Other Lamb”, choć prawa do jego wyświetlania, nabył jeden z rodzimych dystrybutorów.

Kaja Łuczyńska

Źródła: hollywoodreporter.com variety.com www.screendaily.com