Image
Warner Bros. Entertainment

Fani prozy Stephena Kinga i opartych na niej filmów mogą już obejrzeć najnowszy i ostatni trailer przed premierą „Doktora Sen”. Film będzie adaptacją powieści pod tym samym tytułem, będącej kontynuacją kultowego „Lśnienia”. W roli dorosłego już syna Jacka Torrance’a wystąpi Ewan McGregor.

Ostatni trailer przed premierą wypuszczony przez wytwórnię Warner Bros. pokazuje, że „Doktor Sen” Mike’a Flanagana będzie się mocno odwoływał do kultowej adaptacji „Lśnienia” Stanleya Kubricka z 1980 roku. „Doktor Sen” opowie o dorosłym życiu Danny’ego Torrance’a, którego zarówno z powieściowego, jak i filmowego „Lśnienia” pamiętamy jako małego chłopca, przemierzającego koszmarne korytarze hotelu Panorama. Danny jest obdarzony specjalnym darem, który nazywa właśnie „lśnieniem” – to parapsychiczne moce, które pozwalają mu, np. pomagać pacjentom hospicjum, gdzie pracuje, w przejściu na „drugą stronę”.

Dorosły już Torrance zmaga się z traumą dzieciństwa: trudne doświadczenia, koszmar przeżyty w Panoramie czy wspomnienia o przemocowym ojcu wpędząją go w uzależnienie od alkoholu. Wielowymiarowość Danny’ego daje duże pole do popisu dla wcielającego się w niego Ewana McGregora. Partnerować mu będzie nastoletnia aktorka Kyliegh Curran, która po raz pierwszy pojawi się na ekranie. Curran zagra Abrę Stone – dziewczynkę, która dzieli z Dannym dar. Musi mu pomóc w pokonaniu demonicznego kultu o nazwie Prawdziwy Węzeł, którego członkowie polują na dzieci obdarzone „lśnieniem”.

Najnowszy trailer pokazuje, że Flanagan zamierza czerpać z adaptacji Kubricka. W zwiastunie widzimy dokładnie przeniesione kadry (np. bliźniaczki zwracające się do Danny’ego czy falę krwi wylewającą się z windy w Panoramie) i odniesienia do filmu z 1980 roku. Co interesujące, Stephen King, autor obydwu powieści, jest znany z ostrej krytyki adaptacji Kubricka, ale do dzieła Flanagana jest nastawiony dużo bardziej przychylnie.

Sam Flanagan przyznał w wywiadzie, że szanuje dzieło Kubricka za zrezygnowanie z łatwych tricków, które mogłyby przestraszyć widza. Według reżysera „Doktora Sen”, film Kubricka to bardziej psychologiczny thriller niż zwykły horror. - Korzystamy z tego, czego nauczył nas Kubrick – mówił w jednym z wywiadów Flanagan. - Thriller psychologiczny opiera się raczej na stworzeniu dusznej atmosfery i napięcia niż tradycyjnie rozumianych strachów.

Nadchodząca premiera filmu jest wskazuje na to, że ta jesień będzie należała do Stephena Kinga. 6 września odbyła się premiera drugiej części filmu „TO”, opowiadającego o grupie – tym razem – dorosłych, próbujących pokonać demonicznego klauna polującego na dzieci. Natomiast na 11 września zapowiedziano wydawniczą premierę tłumaczenia najnowszej powieści Kinga, zatytułowanej „Instytut”. Książka przedstawi historię tajemniczego instytutu, gdzie przetrzymywane są dzieci obdarzone zdolnościami telepatii lub telekinezy.

Polska premiera „Doktora Sen” została zaplanowana na 15 listopada.

Joanna Barańska

Źródło: indiewire.com

Picture author
Warner Bros. Entertainment