Image
JAAP BUITENDIJK

Benedict Cumberbatch jest aktorem wprawionym w odgrywaniu ról wybitnych Anglików. Już niedługo powróci na kinowe ekrany w roli słynnego malarza. Partnerować będą mu Claire Foy i Stacy Martin.

Możliwe, że nie słyszeliście o Louisie Wainie – daleko mu do sławy innych angielskich malarzy pokroju Hockneya, Bacona czy Constable’a. Pierwsze zetknięcie z jego sztuką to spory szok estetyczny – przez większość życia artysta tworzył bowiem... zantropizowane wizerunki kotów. Niektóre z jego obrazów przywodzą na myśl alternatywne światy Lewisa Carolla, a co za tym idzie, przedstawiane na nich zwierzęta przypominają niezapomnianego kota z Cheshire. Inne to z kolei komiksowe wizerunki i portrety utrzymane w iście psychodelicznej estetyce. Louis Wain nie ograniczał się do jednego stylu malarskiego, na drodze swobodnych eksperymentów tworząc portrety, które zaskakują nawet współczesnych odbiorców. Pozostawał jednak wierny swoim czworonożnym przyjaciołom, których portretował do końca swojej kariery.

Koty były motywem, który pojawił się w twórczości Louisa Waina przy okazji choroby żony. Wcześniej malarz odniósł spory sukces jako autor sielskich pejzaży i scenek rodzajowych. Kilka lat później, jego życie zostało jednak naznaczone tragedią, a on sam zmagać zaczął się z schizofrenią, co, zdaniem wielu, unaocznia się w jego twórczości. Losy Waine’a to gotowy materiał na film – jego potencjał dostrzegli Will Sharpe i Simon Stephenson, tworząc wspólnie scenariusz biopicu, którego zdjęcia właśnie się rozpoczęły. Biorąc pod uwagę dotychczasowe przedsiewzięcia, w których brali udział, można podejrzewać, że ,,Louis Wain”, mimo niewesołej – miejscami – tematyki, będzie obfitował w elementy komediowe.

W rolę mającego obsesję na punkcie kotów malarza wcieli się Benedict Cumberbatch. Aktor ma już sporą wprawę w graniu słynnych ekscentrycznych Anglików. Kilka lat temu świat zachwycił się jego rolą w ,,Grze tajemnic”(2014), gdzie wcielił się w postać Alana Turinga, naukowca, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy. Cumberbatch reinterpretował również jednego z najlepiej rozpoznawanych angielskich bohaterów literackich, Sherlocka Holmesa, grając w osadzonym we współczesności serialu detektywistycznym.

W filmie, oprócz Cumberbatcha, pojawi się Claire Foy, która odegra rolę żony Waina. Ich małżeństwo, ze względu na różnicę wieku – Emily była starsza od Luisa o niemal dekadę – wywołało spore kontrowersje i, mimo szczęścia pary, trwało dość krótko. W zobaczyć będziemy mogli również Stacy Martin, znaną z ,,Nimfomanki” (2013) Larsa von Triera oraz ,,Vox Lux”(2019), gdzie zagrała u boku Natalie Portman. Kolejnym potwierdzonym nazwiskiem jest Hayley Squires, która debiutowała w ,,Ja, Daniel Blake”(2016) Kena Loacha.

źródło: Variety

Magdalena Narewska

Picture author
JAAP BUITENDIJK