Image
Netflix

Ekranizacje prozy Harlana Cobena cieszą się dużą popularnością wśród jego miłośników. Kolejną książkę amerykańskiego pisarza w formie serialu zekranizuje superduet – Leszek Dawid i Bartosz Konopka.

Proza Harlana Cobena to idealny materiał na film. Misternie skonstruowane, nastrojowe opowieści łatwo przekuć w atrakcyjny dla widza scenariusz, opatrzony odpowiednią wizualną formą. Potencjał ten już kilka lat temu zdążyły dostrzec serwisy streamingowe, współpracując z Amerykaninem przy okazji powstawania ,,The Stranger”, a następnie – ,,El Innocente”. Okazuje się, że powstająca właśnie hiszpańska adaptacja kolejnego bestsellera Cobena ma poważnego konkurenta na horyzoncie. Jest nim ,,W głębi lasu”... w polskim wydaniu.

W ubiegłym roku na ekranie debiutował szumnie zapowiadany pierwszy polski serial zrealizowany dla Netflixa – ,,1983”, wyreżyserowany przez imponujące kobiece ensemble reżyserskie w składzie: Agnieszka Holland, Agnieszka Smoczyńska, Kasia Adamik i Olga Hajdas. Opinie na temat jego jakości były różne, ale nie zmienia to faktu, że decyzja serwisu streamingowego o wyprodukowaniu pierwszej polskiej serii może zostać uznana za przełomową. Zdaje się bowiem, że serialowy świat otworzył się nieco bardziej na polskich twórców. Nie tak dawno ogłoszono, że powstaje adaptacja najsłynniejszej sagi Andrzeja Sapkowskiego, a w przygotowaniu jest serial oparty na prozie innego polskiego mistrza pióra z gatunku fantasy – Jacka Dukaja, Teraz dotarła do nas wiadomość o kolejnej netfliksowej kolaboracji – tym razem z twórcą ,,Jesteś Bogiem”(2012), Leszkiem Dawidem i autorem nagrodzonego Oscarem innowacyjnego ,,Królika po berlińsku”(2009) – Bartoszem Konopką.

Serial na motywach powieści Cobena, którego realizacji podjęli się Polacy, opowiada rozciągniętą na przestrzeni lat historię prokuratora Pawła Kopińskiego, który mimo upływu ponad dwóch dekad, wciąż mierzy się z traumą związaną z zaginięciem ukochanej siostry. Sprawa powraca do niego wraz z odnalezieniem ciała, które, według policyjnych ekspertów, należy do chłopca, który zniknął wraz siostrą Pawła podczas obozu letniego w 1994 roku. Mężczyzna postanawia stawić czoła sprawie – nie będzie to jednak łatwe ze względu na rodzinne zaszłości i tajemnice.

Nazwiska twórców zapowiadają prawdziwy fabularno-estetyczny fajerwerk. Leszek Dawid ma na koncie tak cenione filmy jak ,,Ki” oraz ,,Jesteś Bogiem”(2012), a za rok na ekranach kin pojawi się wyreżyserowany przez niego ,,Broad Peak”, opowiadający o tragicznych wydarzeniach z udziałem polskich alpinistów. Bartosza Konopki również nikomu przedstawiać nie trzeba – to twórca poruszający się między różnymi konwencjami kina, autor oscarowego ,,Królika po berlińsku”(2009), poruszającego ,,Lęku wysokości”(2011) czy ,,Krwi Boga”(2018), określanej mianem brawurowego eksperymentu artystycznego. Z kolei Wojtek Miłoszewski, współautor scenariusza powstałego we współpracy z Agatą Malesińską, napisał między innymi scenariusz ,,Watahy”.

Sześcioodcinkowy serial swoją premierę ma mieć w 2020 roku.

źródło: wirtualnemedia


Magdalena Narewska