Gala Script Pro i #63pl

Konkurs Scenariuszowy Script Pro 2017 (kontynuacja konkursu Hartley-Merrill) jest organizowany przez Szkołę Wajdy oraz Fundację Off Camera. Partnerem konkursu jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a partnerem nagrody specjalnej Canal+. Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Dla twórców konkurs jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę.

Integralnym elementem Script Pro jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w formie konsultacji scenariuszowych przeprowadzonych w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Finaliści będą walczyć także o nagrody finansowe: nagroda specjalna Canal+, w wysokości 15 000 zł oraz druga i trzecia nagroda, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, o wartości kolejno 12 000 i 8000 zł. Ponadto dla wszystkich finalistów są przewidziane indywidualne konsultacje w Szkole Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie 10. edycji Festiwalu Netia Off Camera w maju 2017 roku w Krakowie. Patronat medialny nad konkursem objęły magazyny „FilmPro”, „Film&Tv Kamera”, miesięcznik „Kino”. Wśród wyróżnionych w Konkursie scenariuszy, które następnie zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in. Bogowie Łukasza Palkowskiego według scenariusza Krzysztofa Raka, Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej (scenariusz Roberta Bolesty), Plac zabaw Bartosza M. Kowalskiego (współautor scenariusza – Stanisław Warwas) czy Jesteś Bogiem Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka). W sumie do tej pory zrealizowano 21 filmów na podstawie wyróżnionych w Konkursie scenariuszy, a kolejnych 7 jest w trakcie produkcji lub czeka na premierę.

Drugą częścią wieczoru będzie finał konkursu #63pl - imprezy skierowanej do młodych ludzi w wieku 15-20 lat, którzy chcą odpowiedzieć na pytanie: Czym jest dla Ciebie patriotyzm? Nie ma złych odpowiedzi. Jurorzy nie oceniają przekonań politycznych, poglądów, zasad życiowych, tylko artystyczne aspekty 63-sekundowego obrazu. Nagrodą w konkursie będzie specjalny pokaz zwycięskich filmów na gali Festiwalu. Dodatkowo w serwisie VOD.pl zostanie utworzony dedykowany kanał #63PL-konkurs, na którym będą publikowane zgłaszane do konkursu materiały. Wybrane prace trafią również na stronę główną Onetu. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody finansowe w wysokości:
I miejsce – 5 000 zł
II miejsce – 3 000 zł
III miejsce – 1 500 zł
Zostanie również przyznana dodatkowa nagroda specjalna w wysokości 3 000 zł w przygotowanej przez Grupę Onet.pl kategorii: Moment z historii Polski, z którego jestem dumny. 

Nagrody zostaną przyznane przez jury, w skład którego wchodzą: Maciej Ślesicki, (reżyser filmowy), Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego), Anna Trzebiatowska (NETIA OFF CAMERA) oraz Bartosz Węglarczyk (Onet.pl).