14.02.2018
Więckiewicz i Hurt razem na ekranie! [ZDJĘCIA]
Pałac Kultury i Nauki niczym Gotham City? Nie jest to wykluczone. Modernistyczny symbol Warszawy stanie się centrum wydarzeń trzeciego wspólnego filmu twórców "Bogów" i "Sztuki kochania". Oscarowa obsada, polska produkcja, amerykańskie kino - czego możemy spodziewać się po "Zimnej grze"?
Więckiewicz i Hurt razem na ekranie! [ZDJĘCIA]
Kadr z filmu "Zimna Gra"
źródło: Next Film

-–  Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. W połączeniu faktów i filmowej fikcji mamy nadzieję, że emocje i intryga pomiędzy mistrzami szachowymi, a agentami wywiadu dwóch mocarstw dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń -– zapowiada Łukasz Kośmicki, reżyser "Zimnej gry".
Twórcy cenionych przez publiczność "Bogów" i "Sztuki kochania" do tej pory opowiadali historie prawdziwych ludzi. Legend, które zmieniły rzeczywistość naszego kraju. Co prawda zespół nadal pozostanie w klimatach PRL-u; opowie jednak widzom zupełnie inną bajkę.

Czy możliwe jest, że w Polsce odbyła się kiedyś rozgrywka, która mogła skończyć się trzecią wojną światową? Waśnie to pytanie postawi przed nami "Zimna gra". Film opowie o losach rozgrywki szachowej z 1962 roku; czasie, kiedy radzieckie wojska płyną w stronę Kuby, a Chruszczow grozi atakiem nuklearnym. Po jednej stronie stołu zasiadł genialny mistrz szachowy, Rosjanin Joshua Manski (w tę postać wcieli się William Hurt). Po drugiej - Amerykanin. Stawka? Ratowanie ludzkości przed nuklearną zagładą.


                                     Kadr z filmu "Zimna gra" / fot. materiały prasowe Next Film

Ekscytujący mecz szachowy rozegra się w scenerii Pałacu Kultury i Nauki. Jak zapowiadają twórcy, to właśnie ten budynek, dzięki swoistej tajemnicy, nieodkrytych sal czy tajnych przejść, stanie się jednym z głównych bohaterów filmu. Jedno jest pewne - w scenografii Allana Starskiego (Oscar za "Listę Schindlera") i zdjęciach Pawła Edelmana modernistyczny budynek będzie prezentował się wybitnie dobrze.

"Zimna gra" ma być dziełem w całości zrealizowanym w języku angielskim. Czy to pozwoli na osiągnięcie sukcesu poza granicami kraju? Z pewnością zadba o to międzynarodowa obsada. Oprócz Williama Hurta, na ekranie zobaczymy Lottę Verbeek ("Outlander"), Jamesa Bloora, Coreya Johnsona ("Kapitan Phillips"), Alekseya Serebryakova ("Lewiatan"), Nicholasa Farrella, Evgeniya Sidikhina oraz Roberta Więckiewicza.
Film jest debiutem fabularnym Kośmickiego, który dotąd reżyserował bardzo ciepłe przyjęte przez widzów seriale telewizyjne, jak "Rodzinka.pl" czy "Druga szansa". Na swoim koncie ma liczne nagrody za zdjęcia i scenariusze, w tym gdyńskiego Złotego Lwa za scenariusz do "Domu złego" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 

"Zimną grę" zobaczymy na ekranach już w 2019 roku. 

Angelika Pitoń

Zobacz zdjęcia z produkcji - dzięki uprzejmości Next Film: