04.03.2018
OSCARY 2018: LISTA ZWYCIĘZCÓW
And the Oscar goes to ... "Kształt wody"! Metaforyczna opowieść o miłości, inności i odwadze wytyczania własnej drogi - tak bliskiej naszemu Festiwalowi - okazał się wielkim triumfatorem 90. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Jak wyglądają pozostali zwycięzcy? Zerknijcie na pełną listę laureatów! !
OSCARY 2018: LISTA ZWYCIĘZCÓW
Laureaci 90. Oscarów
źródło: oscars.go.com

Najlepszy aktor drugoplanowy: Sam Rockwell - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri"
Alicja Muller: Zwycięstwo Sama Rockwela lnie jest zaskoczeniem, zresztą – walka w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy była w tym roku wyjątkowo wyrównana i myślę, że każdemu potencjalnemu werdyktowi Akademii towarzyszyłoby tyle samo radości, co rozczarowania, ponieważ wszyscy nominowani zadbali o to, by ich role dało się lubić, a nawet wielbić. Niemniej, moim faworytem wśród faworytów był Willem Dafoe jako Bobby w filmie „The Florida Project”, czyli dozorca podupadłego motelu, który kolorami udaje disnejowski pałac. Dafoe tworzy bohatera, który jednocześnie rozczula i wzbudza antypatię: jest aniołem stróżem bandy popaprańców z jednej i upierdliwym ucieleśnieniem realności z drugiej strony. Gra hipnotyzująco, umiejętnie cieniując swoją postać, a co najważniejsze – nie przyćmiewa pozostałych, mniej doświadczonych, aktorów, którzy w scenach z nim rozkwitają.

Najlepsza charakteryzacja: "Czas mroku"
Marcin Miętus: Charakteryzatorom „Cudownego chłopaka” i „Czasu wojny” udała się rzecz niezwykła. Pomimo grubych warstw makijażu i specjalnego, syntetycznego materiału stanowiącego swoistą „maskę”, ani Jacob Tremblay jako dziesięcioletni chłopiec z wadą genetyczną ani Gary Oldman jako Winston Churchill nie utracili własnej twarzy, tak ważnej dla aktora indywidualności. Zwycięsko z tej wyrównanej walki wyszli twórcy „Czasu wojny”, nie tuszując talentu Oldmana, ani nie przeszkadzając mu w doskonałym warsztacie aktorskim. Wręcz przeciwnie – precyzyjna robota charakteryzatorska zdaje się w tym przypadku tylko wspierać wizję reżysera, bez zbędnego efektu sztuczności. Świetnie, że w dobie efektów specjalnych, charakteryzacja filmowa również stoi na coraz wyższym poziomie.

Najlepsze kostiumy: "Nić widmo"
Marcin Miętus: Zaprojektowane z najwyższą precyzją i uważnością kostiumy Marka Bridgesa do „Nici widmo” stanowią arcyważny element opowieści o krawcu, którego życie otoczonego przez piękne i wyrafinowane przedmioty. Pełnią one właściwie rolę niemal pierwszoplanową. Kamera bowiem cierpliwie podążą za każdym szwem idealnie dobranej garderoby, od nakryć głowy po skarpetki i bieliznę, o wytwornych smokingach i pięknych sukniach projektowanych przez głównego bohatera nie wspominając. „Nić widmo” to niezwykle prawdziwa uczta dla oka, wyrafinowany film, na którego piękno z pewnością złożyła się praca Bridgesa i osób, które uszyły nagrodzone kostiumy.


                                            Przeczytaj recenzję "Nici widmo"! Kliknij TUTAJ

Najlepszy dokument: "Ikar" - Bryan Fogel
​Kaja Łuczyńska: Jako że jeszcze niedawno cały świat żył zimowymi zmaganiami podczas olimpiady w Pjongczangu, trudno o bardziej aktualny film niż „Ikar”. Najwyraźniej zauważyła to także Akademia, która jako najlepszy film dokumentalny wybrała właśnie produkcję Bryana Fogela. To ciekawy przypadek, zwłaszcza, że ta opowieść o rosyjskim dopingu podczas poprzednich zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi powstała poniekąd przez przypadek. Jej twórca, a równocześnie sportowiec-amator, znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie by poznać Grigorija Rodczenkowa, dyrektora antydopingowego laboratorium w Moskwie. Choć pierwotny pomysł na film był zupełnie inny, bohaterowie wspólnie odkrywali przed widzami największe tajemnice rosyjskiego sportu. Otwory w ścianach, zaangażowanie tajnych służb czy fałszowanie wyników badań sportowców skutecznie przyćmiły olimpijskie ideały i hasła o pokonywaniu samego siebie. A ostatecznie przyczyniły się do wykluczenia zawodników z Rosji z wielu ważnych rozgrywek.

Najlepszy montaż dźwięku: "Dunkierka" 

Najlepszy dźwięk: "Dunkierka" 

Najlepsza scenografia: "Kształt wody"
Marcin Miętus: Cała warstwa wizualna „Kształtu wody” to absolutny majstersztyk. Amerykańskie lata 60-te w ujęciu trojga scenografów (Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin , Shane Vieau) i kostiumografa (Luis Sequeira) odznaczają się z jednej strony pewną schematycznością, zwłaszcza jeśli chodzi o uniformizację strojów i ujednolicanie przestrzeni publicznych, z drugiej uderzają precyzją i wykonaniem. Warto również zwrócić uwagę na świetną kolorystykę dobranych materiałów, doskonale komponującą się z baśniowością filmu Guillermo del Toro.

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Fantastyczna kobieta"  - Sebastián Lelio
Joanna Barańska: Mimo zdobytych nagród (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie, Independent Spirit, Goya) film chilijskiego reżysera Sebastiána Lelio nie był pewnym numerem jeden w kategorii – a tu niespodzianka. Opowieść o Marinie, transpłciowej kobiecie, która musi zmagać się z chorobą wieloletniego partnera i różnymi wynikającymi z tego przeciwnościami, może zaskakiwać. Brutalne momenty z życia tytułowej kobiety przeplatają się z sekwencjami w onirycznej konwencji. Za takie intrygujące rozwiązania, jak i za niesamowitą kreację Danieli Vegi filmowi należy się wyróżnienie.


                                           Przeczytaj recenzję "Lady Bird"! Kliknij TUTAJ!

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Allison Janney  - "Jestem najlepsza. Ja, Tonya" 
Angelika Pitoń: Obyło się bez zaskoczeń. Janney za rolę matki Tonyi Harding otrzymała już Złotego Globa, Baftę. Nagrodę Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych i Independent Spirit. Lawinę wyróżnień teraz przypieczętowa Oscar. I bardzo słusznie – Janney w „Ja, Tonya” stworzyła kreację brawurową. Stwarza doskonale wycyzelowaną matkę-potworzycę, balansującą na granicy śmiechu i przerażenia, a wspólnie z Margot Robbie tworzą kolejny w tym roku, wyjątkowo mocny duet filmowy matka-córka. Janney wspięła się na wyżyny aktorstwa, tworząc bez wątpienia najlepszą rolę w swojej karierze.

Najlepsza animacja krótkometrażowa : "Dear Basketball" 

Najlepsza animacja: "Coco" - Lee Unkrich, Adrian Molina
Julia Smoleń: Trzeba przyznać, że historia Vincenta van Gogha jest poprowadzona zgrabnie, lecz bez reżyserskich i scenopisarskich popisów. Intryga kryminalna, próba zrozumienia malarza i opowiedzenie o jego życiu poprzez retrospekcje, czy wspomnienia wydają się być jednak trafionym pomysłem. Opowieść wciąga niczym klasyczny kryminał będąc jednocześnie filmem o pięknie i sposobie jego wyrażania. Największą finezją filmu jest jednak jego wizualność. „Twój Vincent”, złożony z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na płótnie, zaciera granice pomiędzy filmem, a malarstwem tworząc z nich ruchomy, wysmakowany estetycznie kolaż. Ogrom pracy, niesamowita precyzja wykonania i wybuch kolorów sprawia, że opowieść o słynnym malarzu zdaje się wypływać wprost z jego wyobraźni i szaleństwa. To jednak nie wystarczyło. Oscara za najlepszą animację zdobyło "Coco".

Najlepsze efekty specjalne: "Blade Runner 2049" 
Kaja Łuczyńska: Spore zaskoczenie. W kuluarach mówiło się że ta statuetka trafi do „Wojny o planetę małp”, którego główną siłą nie są wykreowane za pomocą komputera sztuczne światy czy efektowne wybuchy, lecz cyfrowe aktorstwo. Oczywiście – filmowi bohaterowie stworzeni przez połączenie technologii i fizycznego aktora pojawili się także w innych tytułach nominowanych w tej kategorii, jednak w żadnym nie osiągnęli tak wiarygodnego i wysublimowanego poziomu jak w „Wojnie o planetę małp”. Wszystko to dzięki mistrzowskiej współpracy świetnych specjalistów od grafiki komputerowej i Andy’ego Serkisa, który na przestrzeni stał się twarzą technologii „performance capture”. Serkis nie otrzymał w tym roku aktorskiej nominacji za znakomitą kreację buntowniczego Cezara. Niewykluczone jednak, że niezwykła praca, jaką wykonuje, zostanie w końcu doceniona także w kategorii aktorskiej.

Najlepszy montaż: "Dunkierka" 


                                 Przeczytaj recenzję "Blade Runnera 2049"! Kliknij TUTAJ

Najlepszy dokument krótkometrazowy: "Heaven Is a Traffic Jam on the 405" 

Najlepszy film krótkometrażowy: "The Silent Child" 

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Tamte dni, tamte noce" - James Ivory
Iwo Garstecki: Przyznana w tej kategorii nagroda z pewnością nie sprawiła, że ktokolwiek musiał z niedowierzania przecierać swe oczy – „Tamte dni, tamte noce” Guadagniniego to niezwykle sprawnie i błyskotliwie zaadaptowana realizacja powieści André Acimana, pisarza narodowości włosko-amerykańskiej żydowskiego pochodzenia (korzenie te w sposób naturalny emanują na wątki biograficzne bohaterów jego powieści). Odbierającym statuetkę jest jeden z nestorów kina adaptacji literackich – James Ivory – znany jako reżyser m. in. „Pokoju z widokiem” (1985), „Powrotu do Howards End” (1992) czy „Okruchów dnia” (1993), za które był nominowany do Oscara dla najlepszego reżysera. Po 33 latach od pierwszej z nominacji, kończący w tym roku 80-letni Ivory zostaje doceniony jednak nie jako reżyser, lecz człowiek pióra. Będąc twórcą już ze znacznym dorobkiem filmowym oraz doświadczeniem życiowym, potrafił nadać on scenariuszowej adaptacji wyrazisty temperament postaci (doskonałe kreacje Armie Hammea i Timothée Chalameta), wyłuskując jednocześnie z historii Elio i Oliviera to, co najważniejsze – młodzieńczą aurę i słodkie cierpienie dopełniającej się miłości. Nagroda dla Ivory’ego to zasłużone i być może jeszcze nieostateczne wyróżnienie: planowany jest już bowiem sequel filmu Guadagniniego (w końcu akcja adaptowanej książki rozciąga się na 20 lat – który filmowiec miałby po takim sukcesie z tego nie skorzystać!). Bez względu na dalsze sukcesy, Ivory stał się z pewnością twórczym filarem jednego z najlepszych melodramatów ostatnich lat.

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Uciekaj!" - Jordan Peele
Alicja Muller: Nominowane w tej kategorii filmy są tak różne – zarówno pod względem formalno-estetycznym, jak i narracyjnym – że niemalże niemożliwym staje się ich zestawienie. Jak bowiem wybrać chociażby między przepiękną krwawą baśnią-odą do inności („Kształt wody”) a historią, która jednocześnie powtarza i przełamuje wszystkie schematy kina inicjacyjnego, wprowadzając do oscarowego repertuaru powiew świeżości („Lady Bird”)? Akademia zdecydowała się przyznać statuetkę filmowi „Uciekaj” i myślę, że to decyzja uzasadniona, ale jednak niekoniecznie najlepsza z możliwych. Moim zdaniem triumfować powinny tutaj „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”. Scenariusz Martina McDonagha jest najbardziej nieprzewidywalny z nominowanych, a jego autor mistrzowsko balansuje między absurdem a powagą, między czarnym humorem a niemożliwym do oswojenia smutkiem, i w końcu – między słodyczą chwil a gorzkością życia, które nie zawsze jest fajne i sprawiedliwe, a wręcz przeciwnie – bywa nieznośne i godne pożałowania.


                                          Przeczytaj recenzję "Kształtu wody"! Kliknij TUTAJ

Najlepsze zdjęcia: "Blade Runner 2049" - Roger Deakins
Monika Żelazko: Na aż nadto wojennym froncie tej kategorii zwyciężył prawdziwy weteran, który nareszcie mógł wyjść z okopów niedocenienia. Jak przed dwoma laty Leonardo DiCaprio, tak teraz nieustannie obecny w szeregach finałowej piątki operatorów Roger Deakins, w końcu otrzymał swojego w pełni zasłużonego od lat Oscara. Futurystyczne, raz zalane pomarańczowym słońcem, a raz zionące metaliczną pustką zdjęcia do ”Blade Runnera 2049” czynią seans filmu Denisa Villeneuve’a niezapomnianym. W wygranej z pewnością nieco pomogła Deakinoswi nieobecność wśród nominowanych Emmanuela Lubezkiego, który dotychczas zawsze zgarniał Brytyjczykowi złotego rycerza sprzed nosa. Tym razem zagrozić mógł mu właściwie chyba tylko Hoyte van Hoytema ze swoją wbijającą w fotel wizją małej apokalipsy prosto z pewnego francuskiego wybrzeża. Jemu zawdzięczamy nieustanne lawirowanie pomiędzy niebem i piekłem – dosłownie i w przenośni – w trzymającej widza za gardło, immersyjnej „Dunkierce” Nolana. Do historii przejdzie także pierwsza nominacja dla żeńskiej operatorki – Rachel Morrison w netfliksowym „Mudbound” po mistrzowsku oddała na ekranie cały ten brud Ameryki, rozliczającej się z niechlubną historią własnego rasizmu.

Najlepsza muzyka: "Kształt wody" - Alexandre Desplat
Magda Narewska: Muzyka Alexandre’a Desplata napisana na potrzeby ,,Kształtu wody” to propozycja najbardziej eklektyczna, o bogatym spektrum instrumentów, wręcz bajkowa - jak na film Del Toro przystało. Rozchwytywany w Hollywood kompozytor był za swoje dzieło wielokrotnie chwalony - w tej kategorii największym rywalem Desplata był tylko Jonny Greenwood. "Nić widmo" to kolejny, po ,,Inherent vice” estetyczny majstersztyk. Pozbawiona ścieżki dźwiękowej straciłaby połowę swego czaru. Fortepianowe kompozycje autorstwa gitarzysty Radiohead, Jonny’ego Greenwooda doskonale oddają emocje towarzyszące dusznej relacji artysta- muza. To już drugi, po ,,Aż poleje się krew” romans Greenwooda z filmem - miejmy nadzieję, że nie ostatni!

Najlepsza piosenka: Remember me - "Coco" 
Magda Narewska: Wśród tegorocznych nominowanych nie mogło zabraknąć utworu pochodzącego z filmu animowanego -,,Remember me”, które znalazło się na ścieżce dźwiękowej pixarowego ,,Coco” brakuje potencjału zaraźliwie zapadającego w pamięć ,,Let it go”. Utwór lekki, łatwy i przyjemny, acz niewyróżniający się linią melodyjną; wyjątek stanowi część hiszpańskojęzyczna, znacznie przyjemniejsza dla ucha. Ogrmna szkoda królującego wśród przedoscarowych spekulacji utworu "Mystery of Love". Amerykański ulubieniec nurtu indie, multiinstrumentalista Sufjan Stevens na potrzeby filmu Luci Guadagnino stworzył aż trzy utwory - ten, umieszczony również w zwiastunie, jest kwintesencją subtelnej relacji rodzącej się między bohaterami. Śpiewany niemalże szeptem, artykułuje to, co między nimi niewypowiedziane.

Najlepszy reżyser: Guillermo del Toro - "Kształt wody" 
Monika Żelazko: W tej sieci zaplątały się właściwe same grube ryby, ale na powierzchnię zwycięsko wypłynąć mogła tylko jedna z nich. Zwycięstwo Guillermo del Toro to tryumf autorskiej, bezkompromisowej i absolutnie bezkonkurencyjnej wizji. Już w arcydzielnym „Labiryncie fauna” (2006) udowodnił, że w błądzeniu po baśniowych korytarzach czuje się jak ryba w wodzie, a ów Oscar stanowi wspaniały hołd złożony jego wyjątkowej wyobraźni. Podkreślić należy, że wszyscy konkurenci meksykańskiego reżysera wspięli się na wyżyny brawury artystycznej, nie wykonując przy tym po drodze ani jednego fałszywego kroku i w każdej scenie zachowując klasę wielkich twórców oraz epicki rozmach małych opowieści. Szczególnie nieodżałowanym w tej kategorii pozostanie dla mnie jednak Paul Thomas Anderson, którego kolejne arcydzieło przenikliwie przygląda się tkaninie natury ludzkiej i zapewnia przeszywające dreszcze namiętności od pierwszej do ostatniej minuty seansu. Niech członków Akademii nawiedza jego widmo!


              "Tamte dni, tamte noce" z genialną ścieżką dźwiękową - kliknij, by dowiedzieć się o niej więcej!

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Gary Oldman - "Czas mroku" 
Julia Smoleń: Gary Oldman, dotąd niedoceniony przez Akademię, w „Czasie mroku” wnosi swoje umiejętności aktorskie na wyżyny. W dość klasycznie opowiedzianej historii o Wintsonie Churchillu jego rola jest zdecydowanie najsilniejszym punktem filmu. Reżyser za punkt centralny obrał sobie silny okres w karierze Churchila. To czas, kiedy zostaje on premierem Wielkiej Brytanii. Ten standardowy film biograficzny na wyżyny wznosi Oldman – zaczynając od jego charakteryzacji, po absolutne wejście w postać Churchilla i jego precyzyjne odtworzenie. Z jedynie dobrego filmu Oldman stworzył studium kunsztownej gry aktorskiej i konsekwentne budowanie postaci.

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Frances McDormand - "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" 
Angelika Pitoń: - Jeśli się przewrócę, to podnieście mnie, bo mam coś do powiedzenia - powiedziała Frances McDormand podczas odbierania Oscara za rolę w filmie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri". McDormand jako jedyna tak otwarcie poruszyła temat ignorowania kobiet w branży filmowej. - Panie i Panowie, pamiętajcie o nas! - rzuciła ze sceny. Jej przemowa była niewiarygodna: soczysta, odważna, trafiająca w samo centrum tego, co dookoła nas. Zupełnie tak, jak rola Mildred - ogarniętej żałobą matki, która walczy o to, aby odnaleziono mordercę jej córki.

Najlepszy film: "Kształt wody" - Guillermo Del Toro
Angelika Pitoń: Film del Toro, mimo poważnych medialnych zawirowań dotyczących plagiatu, otrzymał 4 statuetki Oscara - w tym tę za najlepszy film. Del Toro swoje wyróżnienie zadedykował marzycielom, młodym, odważnym twórcom.
Czy to był dobry wybór? Tyle opinii, ilu ludzi na świecie. Wygrał film, który jest wyrazisty, który ustawia się w samym epicentrum kosmosu del Toro, który znamy z "Labirytnu Fauna".
Osobiście czekałam na zaskoczenie. Chciałam, aby akademia nagrodziła "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", które w moim przekonaniu jest dziełem kompletnym. Jego fabuła filmu otworzyła oczy wielu widzom na wciąż spychane na drugi plan problemy kobiet w całej Ameryce. Pokazuje, że dzisiaj wszystko to, co prywatne, wciąż jest polityczne. A walki o swoje prawa nie można domagać się „po cichu”.