26.10.2017
OFF CAMERA calling! | otwieramy nabór
Odliczamy miesiące do XI edycji NETIA OFF CAMERA! Już teraz ogłaszamy nabór filmów do Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi", które zaprezentujemy w festiwalowych kinach, rozrzuconych po najbardziej urokliwych zakątkach Krakowa.
OFF CAMERA calling! | otwieramy nabór
10. NETIA OFF CAMERA
źródło: Grzegorz Milej

Do zgłoszeń zapraszamy debiutantów i świeżo upieczonych filmowców, którzy realizują drugą fabułę ; naszą misją jest wspieranie tych, którzy dopiero rozpoczynają walkę o swoje miejsce na dużych ekranach.

Najważniejsza część naszego repertuaru to Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięciu młodych twórców z całego świata staje przed szansą sięgnięcia po niebagatelną kwotę 100 000 dolarów, a więc sakiewkę-obietnicę kolejnego filmu. Zwycięzcę wyłania międzynarodowe jury, złożone z wyjątkowych dla współczesnego kina postaci, poszukujących w konkursowych propozycjach nie tylko innowacyjności, ale przede wszystkim – myślowej niezależności, czego dowodem laureaci zeszłych edycji, między innymi Azazel Jacobs i jego „Maminsynek” (2008), Robin Campillo („Eastern Boys", 2014) czy Jan P. Matuszyński z „Ostatnią rodziną” (2017). Produkcje zakwalifikowanego do Konkursu Głównego wezmą także udział w rozgrywce o Nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, oraz – razem z obrazami z Konkursu Polskich Filmów Fabularnych – zawalczą o Nagrodę Publiczności w wysokości 10 000 złotych.

Młodzi reżyserzy i reżyserki mogą zgłaszać swoje produkcje za pośrednictwem specjalnego formularza, zamieszczonego na platformie FilmFreeway do 30 stycznia 2018.


                      Agnieszka Holland na 10. NETIA OFF CAMERA / fot. Grzegorz Milej    

Festiwalowa publiczność jest dla nas tak samo ważna, co przybywający do Krakowa artyści, dlatego staramy się ją rozpieszczać zarówno różnorodnością tytułów, jak i poczuciem uczestnictwa w wydarzeniu absolutnie wyjątkowym – większości prezentowanych u nas filmów nie sposób zobaczyć w multipleksach ani nawet w kinach studyjnych. Dlatego Konkursowi Głównemu od lat towarzyszą inne sekcje, w których zwykle mieści się około stu różnych – pod względem tematycznym i formalno-artystycznym – produkcji. Do stałych kategorii repertuarowych należą Odkrycia, Konkurs Polskich Filmów Fabularnych i Amerykańscy Niezależni, a obok nich pojawiają się sekcje, których programy skoncentrowane są wokół aktualnych problemów i fenomenów kulturowych, czego przykładem zeszłoroczne cykle „Ludzie to fikcja” czy „Aż po grób”. Ponadto, program festiwalu zawsze wzbogacamy o pokazy retrospektywne, rekonstrukcje klasyki oraz obrazy naszych gości, które wyświetlamy w wyrazie uznania dla ich twórczego dorobku.

NETIA OFF CAMERA to jednak nie tylko setki seansów, ale przede wszystkim – miejsce spotkań: z twórcami konkursowych filmów oraz z gwiazdami światowego formatu, którzy już zapewnili sobie miejsce na kartach historii kina. Luc Besson, Tim Roth, Josh Hartnett, Benedict Cumberbatch, Kim Cattrall i Claudia Cardinale to zaledwie kilka z kilkudziesięciu wielkich postaci, które uświetniały poprzednie odsłony krakowskiego święta filmu, a dzięki ich obecności wszyscy uczestnicy i widzowie festiwalu mogli poczuć się, jakby wygrywali nie sto tysięcy, a milion dolarów.

Alicja Muller

Nie czekaj, zgłoś się! Szczegóły zgłoszeń znajdziesz TUTAJ.